The Dynamic Analysis of nuclear power reactor components
Nükleer güç reaktör bileşenlerinin dinamik analizi
  1. Tez No: 34285
  2. Yazar: ZAFER ALPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, depremin yol açtığı titreşimler incelendi ve bir nükleer güç santralinin aktif çalışma süresi içinde yalnızca bir defa olması beklenen güçlü bir deprem sırasında yapısal bütünlüğünün korunduğunun gösterilmesi amaçlandı. Üzerinde dinamik titreşim analizi yapılan örnek olarak, konfigürasyon açısından CANDU reaktörlerine benzeyen tipik bir reaktör binası modeli seçildi. Modelin yapısal parametreleri girdi olarak alındı. Reaktör binasının dinamik analizinde kullanılan yapısal model çubuk modelidir. Titreşim analizinin yapılmasında çok amaçlı sonlu eleman bilgisayar kodları AN- SYS, FRS ve STARDYNE kullanılmıştır. Dinamik tepki parametreleri olan ivme, hız, yedeğiştirme, kuvvet ve momentler tepki spektrumu ve kat tepki spektrumu metotlarıyla elde edilmiştir. Katlar ve katlara bağlı ekipmanların dinamik tepki parametreleri deprem koşullarında güvenli reaktör kapatımı için bulunmuştur. Güçlü bir deprem sırasında, reaktör binasının en kritik yeri olan koruma kabındaki yer değiştirmelerin l cm den daha az olduğu bulunmuştur. Reaktör binasının katlarına bağlı ekipmanlar için de ek güven lik marj inleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, vibrations caused by an earthquake are studied and it is aimed to satisfy the structural integrity requirements of a Nuclear Power Plant under a severe earthquake which is expected to occur only once during the operational life of the plant. A typical reactor building model whose configurations are similar to CANDU reactors is selected as the sample on which the dynamic vibrational analysis is performed. The structural parameters of the model are taken as input. The structural model used for the dynamic analysis of the reactor building is the stick model. The multipurpose finite element computer codes ANSYS, FRS, and STARDYNE are used to carry out the vibrational analysis. Dynamic response parameters, such as acceleration, velocity, displacement, force, and moment are obtained using response spectrum and floor response spectrum methods. The dynamic response parameters for floors and equipments mounted to the floors are obtained for a safe shutdown under earthquake conditions. The displacements on the most critical location of the reactor building, which is the containment, have been found to be less than 1cm even under a severe eathquake. Additional safety margins for equipments mounted to the floors of the reactor building are also determined.