Gülburnu köprüsünde zamanla oluşabilecek yerdeğiştirmeler
Displacements of Gulburnu bridge will be occur by time
- Tez No: 342867
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Türkiye?de dengeli konsol yöntemi ile 2005-2009 yılları arasında inşa edilmiş köprülerden olan Gülburnu Köprüsü?nde zamanla meydana gelen yerdeğiştirmelerin, ANSYS programında malzeme özellikleri, sınır koşullarındaki değişimler dikkate alınarak sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan sonlu elemanlar modeli ile düşey yükler altındaki yerdeğiştirmeler, sünme-büzülme yerdeğiştirmeleri ve öngerme kayıplarından dolayı oluşan yerdeğiştirmelerin hesaplanması amaçlanmıştır. Gülburnu Köprüsü kenar ayakları karada bulunan 82,50m açıklıklı bir köprü olup, daha önce dengeli konsol yöntemi ile yapılmış köprülerde meydana gelen aşırı yerdeğiştirmelerin bu köprüde de oluşabileceği öngörüsü ile bu araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın büyük bir kısmında ANSYS sonlu elemanlar programı ile köprü sonlu eleman modelinin oluşturulması yer almış olup, köprüde zaman bağlı oluşan sünme ve büzülme etkileri için Bazant?a ait B3 Model kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Gülburnu Köprüsü?nde açıklık ortasında zamanla oluşabilecek yerdeğiştirmeler ve sünme büzülme etkileri verilmiştir. Bilim Kodu : 911.1.144 Anahtar Kelimeler : Gülburnu, Öngerilmeli köprü, ANSYS, Sonlu elemanlar analizi, kutu kesit, sünme, büzülme
Özet (Çeviri)
In this study, finite element model of displacements occurring by time in the Gülburnu Bridge, which is one of the bridges built with the balanced console method between 2005 and 2009 in Turkey, was generated by taking into account of material features and changes in boundary conditions in the ANSYS program. The computation of the displacements under vertical loads, creep-shrinkage displacements, and displacements occurring due to prestress losses was aimed with the generated finite element model. These studies were conducted with the prediction that excessive displacements occurred in bridges that were constructed before with the balanced console method could also occur in the Gülburnu Bridge, which is a bridge whose legs are on the ground and has an 82.50 m clearance. Generation of the finite element model of the bridge took place in the major part of this study, and the B3 Model by Bazant was used for creep and shrinkage effects occurring in the bridge by time. As a result of the studies, displacements and creep shrinkage effects that could occur in the middle of clearance of the Gülburnu Bridge were explored. Science Code : 911.1.144 Key Words : Gülburnu, prestress bridge, ANSYS, finite element analysis, box, girder, creep, shrinkage