Çift doğrultulu betonarme döşemelerde boşluk yerinin zımbalama davranışı üzerindeki etkisi
Effect of location on to punching behaviour of two way RC slab
- Tez No: 342869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma kapsamında çift doğrultulu betonarme döşemelerde yer alan boşluk yeri değişiminin döşemenin zımbalama davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yürütülen deneysel çalışmada bir adet boşluksuz olmak üzere boşluk yeri değişim gösteren dört deney elemanı ile birlikte toplam beş deney elemanı test edilmiştir. 2000x2000x120 mm boyutlarında üretilen çift doğrultulu betonarme döşeme deney elemanları 200x200 mm boyutlarındaki kolondan uygulanan eksenel zımbalama yükü etkisinde test edilmiştir. Deney elemanlarında bulunan 300x300 mm boyutundaki boşluk, kolona bitişik ve 300 mm uzaklığında olmak üzere kolona paralel ve çaprazında yer alacak şekilde bırakılmıştır. Deney elemanlarının testleri sonucunda elde edilen taşıma güçleri, rijitlikleri ve enerji tüketim kapasiteleri incelenerek boşluk yerindeki değişimin çift doğrultulu döşemelerin zımbalama performansı üzerindeki etkileri yorumlanmıştır. Deney elemanlarının taşıma gücü kapasiteleri ACI 318, Eurocode 2 ve TS 500 yönetmelikleri ile hesaplanarak deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve yönetmelik eşitliklerinin deney elemanlarının taşıma gücünü ne ölçüde hesaplayabildiği belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar boşluk yeri değiştikçe zımbalama dayanımının nasıl etkilendiğini göstermiştir. Kolona bitişik boşlukların uzak olanlara göre ve kolona paralel olan boşlukların çapraz olanlara göre zımbalama dayanımını çok daha fazla azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effects of the opening location on the punching behavior of the two-way reinforced concrete slabs are examined. In this experimental study, one of the four experimental element on which the location of openings change including one without spaces, has been tested with a total of five test elements. Two-way concrete square slabs having the dimensions of 2000x2000x120 mm are tested under the effect of the punching shear load which is applied from the dimension of 200x200 mm column loaded. Experiment elements having 300x300 mm dimension of opening is located adjacent to column and 300 mm far from the column together with taking place across to and parallel to column. The effects of variation in the location of openings on the punching shear performance of two-way reinforced slabs are interpreted by examining the slabs? bearing capacities, rigidities and energy consumption capacities which are obtained as a result of the tests of experiment elements. The bearing capacity of experiment elements are compared with the experimental results which are calculated with the regulations of ACI 318, Eurocode 2 and TS 500. In addition, it is determined to what extent the regulation equations are being calculated the bearing capacity of the experiment elements. Experimental results indicate how the punching resistance is affected by varying location of openings. It is observed that punching resistance is much more reduced when the location of the opening is adjacent and parallel with respect to the column when compared to the ones that the hole is far and cross to the column, respectively.