Yaşa ve cinsiyete bağlı fiziksel iş yükü kapasitesi ve işlem zamanı temelli montaj hattı çalışan atama ve dengeleme problemi
Age and gender gradient physical workload capacity and processing time-based assembly line worker assignment and balancing problem
- Tez No: 342875
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez istasyon sayısını minimize etmek için farklı yaş ve cinsiyetteki çalışanların bulunduğu montaj hattı çalışan atama ve dengeleme problemini incelemiştir. Çalışanlar istasyonlara atanırken çalışanların fiziksel iş yükü kapasiteleri (FİYK) ve buna bağlı olarak işleri yapabilme süreleri göz önünde bulundurulmuştur. Yaş - FİYK ilişkisini göstermek için erkek ve kadın çalışanlar için bir kuadratik bir fonksiyon belirlenmiştir. Yaş analizinin yapılabilmesi için çalışan üç farklı yaş sınıfında değerlendirilmiş ve bunlar üç farklı çevrim süresi için incelenerek toplamda dokuz farklı montaj hattı dengelenmiştir. Problem için 0-1 tam sayılı doğrusal programlama kullanılmış ve GAMS yazılım programında kodlanarak sonuçlar elde edilmiştir. Önerilen modelin etkinliği Jackson test problemi üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates Assembly Line Worker Assignment and Balancing Problem (ALWABP), subject to different ages and gender, for minimizing number of stations. Worker physical workload capacity (PWLC) and task times that depend on the PWLC have been taken into consideration when workers are assigned to stations. Two quadratic functions are determined to adequately show age ? PWLC relationship for men and women, separately. Analyses included solutions of the ALWABP for three worker age categories and three different cycle times; in total, nine different assembly lines are balanced. 0-1 (binary) integer linear programming was used for solving the problem and results were achieved after the coding of the model in GAMS software program. Effectiveness of the proposed model is showed using the Jackson test problem.