Behavior of reinforced concrete slabs subjected to impact loads
Darbe yüklerine maruz kalan betonarme döşemelerin davranışı
- Tez No: 342899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK SAATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma betonarme elemanların düşük hızlı darbeye maruz kaldıkları durumlarda davranışının incelenmesi için dizayn edilen deneysel program bulgularını ortaya koymaktadır. Altı adet 2015x2015x150 mm ebatlarında betonarme döşemeler İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Yapı Mekaniği Laboratuvarlarında test edilmiştir. Statik ve darbe davranışının karşılaştırılmasını ortaya koyabilmek için döşemeler üç tip şekilde imal edilmiş olup her tip döşemeden biri statik diğeri darbe yükü altında test edilmiştir. Deneyleri gerçekleştirmek için, ideal basit mesnet koşullarını döşemelerin çevresi boyunca 20 noktada sağlayan ve darbe anında sıçramasını engelleyen bir deney düzeneği tasarlanıp imal edilmiştir. Bu düzenek orta noktasından monotonik şekilde yüklenen statik deneyler için de kullanılmıştır. Darbe deneyleri belirli kütlelerin döşemelerin orta noktalarına düşürülmesiyle gerçekleştirilmiştir. Numunelerden her mesnet noktasında 20 adet yük hücresi, statik deneyler için 16 adet, darbe deneyleri için 24 adet deplasman ölçer, 6 adet ivme ölçer ve donatıların üzerine yerleştirilen 12 adet gerinim pulu sayesinde ölçüm alınmıştır. Dinamik veriler, 250000 örnek/saniye/kanal hızla yüksek hızlı veri toplama sistemi sayesinde alınıp kaydedilmiştir. Bu testlerden alınan sonuçlar döşemelerin darbe davranışının statik davranışa göre önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Darbe sırasında oluşan yüksek atalet kuvvetleri, şekil değiştirmeler ve kuvvet dağılımlarını büyük ölçüde etkilemiştir
Özet (Çeviri)
This study presents the findings of an experimental program designed for investigating the behavior of RC slabs under low-velocity impact loads. Six RC slabs with dimensions 2015x2015x150 mm were tested at the Structural Laboratory of the Izmir Institute of Technology. To facilitate a comparison between the static and impact behavior of identical specimens, the slabs were cast in three identical pairs, such that one of the specimens was tested under impact loads whereas its identical twin was tested under static loads. To test the slabs under simply supported conditions, an innovative impact test setup was designed and manufactured, supporting the specimens at 20 locations along the perimeter and holding the specimens in place during the impact induced rebound. This setup was also used for the testing of the specimens under monotonically increasing static loads at the midpoint. Impact loads were induced on the specimens by a free falling drop-weight, impacting the specimens at the midpoint. The specimens were intensely instrumented with 20 load cells at each support location, 24 displacement transducers, 6 accelerometers and 12 strain gauges fixed to the reinforcing bars. Dynamic data was captured with the help of a high speed data acquisition system, capturing and recording the data at a rate of 250 kHz per channel. The results obtained from these tests revealed that the impact behavior of slabs differs significantly compared to their static behavior. Displacement profiles and force distributions are highly affected due to the high inertia forces during the impact.