A feedback-based testing methodology for network security software
Ağ güvenliği yazılımları için geri besleme temelli bir test yöntemi
  1. Tez No: 342900
  2. Yazar: GÜRCAN GERÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ağ güvenlik testlerinin bir parçası olarak, bir yöneticinin, güvenlik duvarının güvenlik politikasını uygulayıp uygulamadığını bilmesi gerekir. Bu çerçevede, kara kutu testi ve değerlendirme metodolojileri faydalı olamaktadır. Bu çalışmada bit değerinin tersini almak olarak bilinen basit mutasyon operasyonlarını, hata barındıran mutant güvenlik duvarı politikaları oluşturması ve bunları daha önceden önerdiğimiz güvenlik duvarı test için ağırlıklandırılmış test durum seçim metodunu değerlendirmesinde kullanıyoruz. Daha önceden önerilmiş güvenlik duvarı testi yaklaşımında, güvenlik duvarı karar diyagramlarından otomatik olarak yaratılan soyut test tanımları, güvenlik duvarı politikasının her bir alanı için farklı test veri kümelerinden seçilmiş test girdi değerleri ile örneklendirilmiştir. Ayrıca önerilen yaklaşımı doğrulamak için bir vaka çalışması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As part of network security testing, an administrator needs to know whether the firewall enforces the security policy as expected or not. In this setting, black-box testing and evaluation methodologies can be helpful. In this work, we employ a simple mutation operation, namely flipping a bit, to generate mutant firewall policies and use them to evaluate our previously proposed weighted test case selection method for firewall testing. In the previously proposed firewall testing approach, abstract test cases that are automatically generated from firewall decision diagrams are instantiated by selecting test input values from different test data pools for each field of firewall policy. Furthermore, a case study is presented to validate the proposed approach.