A proteomic analysis of the response of Listeria monocytogenes to the stress induced by o-coumaric acid and ferulic acid
Listeria monocytogenes'in, o-kumarik asit ve ferulik asit tarafından oluşturulan strese verdiği yanıtın proteomik analizi
  1. Tez No: 342911
  2. Yazar: ENDER EFE CERİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA SOYER DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Fenolik asitlerin antimikrobiyal potansiyellerinin olduğu bilinmektedir ancak etki mekanizmaları henüz aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada, fenolik asit stresinin tehlikeli bir gıda patojeni olan Listeria monocytogenes üzerinde yarattığı etki proteomik bir yaklaşımla incelenmiştir. Zeytinyağında bulunan iki fenolik asit, ismen vermek gerekirse o-kumarik asit ve ferulik asit, bahsi geçen bakteri üzerine mikrotitre plaka yöntemiyle uygulanmıştır. Bu fenolik asitlerin bakteriyel büyümeyi %50 oranında inhibe eden konsantrasyonları, o-kumarik asit için 7.5 mM olarak, ferulik asit içinse 8 mM olarak bulunmuştur. Ayrıca, o-kumarik asidin minimum bakterisidal konsantrasyonu da 12 mM olarak bulunmuştur. Fenolik asitler ile muamele edilen ve edilmeyen bakterilerin hücresel proteomları nanoLC-ESI-MS/MS sistemiyle analiz edilip MaxQuant/Andromeda biyoinformatik araç kutusuyla tanımlanmıştır. Sonuçlara göre, her iki fenolik asit de, L. monocytogenes?de oksidatif stres oluşturmuştur. Bununla beraber, DNA replikasyon ve tamir enzimleri, besin alınım proteinleri ve L. monocytogenes?in virülansıyla direkt bağlantılı olan bazı proteinler de fenolik asit stresinin hedefleri arasında bulunmuştur. Son olarak önemli noktalardan birisi de, biyosentetik yolaklarla bağlantılı olan proteinlerin büyük çoğunluğunun baskılanmış olmasıdır. Buna ek olarak, bahsedilen bulguları desteklemek amacıyla, fenolik asitler ile muamele edilmiş ve edilmemiş hücrelerin morfolojisi, taramalı elektron mikroskobuyla görüntülenmiştir. Elde edilen görüntüler, muamele edilmiş hücrelerin, muamele edilmemiş hücrelerle kıyaslandığında, anormal bir şekilde uzadığını ya da kısaldığını göstermiştir. Bu anomalilerin muhtemel sebebinin ise, hücre zarfı biyosentez ve hücre bölünmesini düzenleyici proteinlerin aşırı üretiminin ve bahsi geçen DNA replikasyon ve tamir enzimlerin baskılanışının teşfik ettiği eşitsiz fizyon olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Phenolic acids are known for their potential antimicrobial action, however their mechanisms of action are still unraveled. In this study, effect of phenolic acid stress on Listeria monocytogenes, a dangerous foodborne pathogen, was studied with a proteomic approach. Two phenolic acids found in olive oil, namely o-coumaric acid and ferulic acid, were applied on this bacterium via microtiter plate assay. The concentrations of these phenolic acids that inhibit the bacterial growth by 50% were determined as 7.5 mM for o-coumaric acid, and 8 mM for ferulic acid. Besides, minimum bactericidal concentration of o-coumaric acid was also found as 12 mM. Cellular proteomes of phenolic acid-treated and untreated bacteria were analysed with nanoLC-ESI-MS/MS system, and identified with MaxQuant/Andromeda bioinformatic toolbox. According to the results, both phenolic acids induced oxidative stress in L. monocytogenes cells. In addition to this, DNA replication and repair enzymes, nutrient uptake proteins and several proteins directly related with the virulence of L. monocytogenes were among the targets of phenolic acid stress. Last but not least, proteins associated with biosynthetic pathways were found to be predominantly downregulated. Moreover, the morphology of phenolic acid-treated and untreated cells was visualized with scanning electron microscope to support these findings. The images showed that lengths of treated cells were either abnormally elongated or shortened when compared to untreated cells. A possible reason for these abnormalities is the unequal fission promoted by two factors; excessive production of cell envelope biosynthesis and fission regulatory proteins, and repression of aforementioned DNA replication and repair enzymes.