Enzymatic degradation of phthalic acid esters
Fitalik asit esterlerinin enzimatik parçalanması
  1. Tez No: 342912
  2. Yazar: DERYA BAYTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT CEMİL SOFUOĞLU, PROF. DR. AYSUN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
20 mg/L DEHP?ın 20,000 U/L PPL enzimi ile 7 gün süresince inkübe edilmesi sonucunda DEHP?ın parçalanma ürünleri olan monoetilfitalat, fitalik asit, ve dimetil fitalat oluşmuştur. Pozitif kontrol örnekleriyle karşılaştırıldığında DEHP?ın azalması yaklaşık %92 oranında olduğu belirlenmiştir. DEP için ise azalmanın 7 gün sonrasında yaklaşık %53 oranında olduğu görülmüştür. DEHP için hidroliz sabitinin 0.13 ve 0.22 gün-1, DEP için ise 0.43 ve 0.54 gün-1 aralığında olduğu bulunmuştur. DEHP?ın (1-20 mg/L) 4000 U PPL enzimi ile 44 saatlik ile hidrolizi sonucunda DEP?ın hidroliz ürünü olarak oluştuğu görülmüştür. DEP (1-20 mg/L) ise 4000 U lipase ile inkübasyonu sonucunda transesterifikasyon reaksiyonu ürünü olarak DMP?ın oluştuğu görülmüştür. DEHP ve DEP için maksimum reaksiyon hızları sırasıyla, 0.79 ve 1.83 mg/L.saat olarak hesaplanmıştır. Michaelis menten denklemi sabiti (Km) ise sırasıyla 2.45 ve 2.12 mg/L olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Incubation of 20 mg/L DEHP with 20,000 U/L PPL enzyme for 7 days resulted in formation of monoethyl phthalate (MEHP), phthalic acid (PA), and dimethyl phthalate (DMP) which are the possible metabolites of DEHP. The percent decrease in DEHP (20 mg/L) was found to be 92% compared to positive control samples. In the case of DEP, about 53% decrease was obtained after incubation with 20.000 U/L for 7 days. Hydrolysis constants for DEHP ranged between 0.13 and 0.22 d-1, whereas those for DEP ranged 0.43 and 0.54 d-1. As a result of enzymatic hydrolysis of DEHP (1-20 mg/L) with 4000 U PPL enzyme, DEP was produced as hydrolysis product of DEHP after 44 h. In the case of DEP (1-20 mg/L) incubated with 4000 U crude lipase solution for 140 h, DMP was obtained as a possible product of transesterification reaction. The maximum rate (Vmax) of enzymatic hydrolysis reaction for DEHP and DEP was calculated as 0.79 mg/L.h and 1.83 mg/L.h, respectively. The Michealis-Menten constants (Km) for enzymatic hydrolysis of DEHP and DEP were calculated as 2.45 and 2.12 mg/L, respectively.