Photogrammetric evaluation options for ancient structures in hypokremnos, pagos,paradiso and nysa
Hypokremnos, Pagos, Paradiso ve Nysa'daki antik yapılar için fotogrametrik değerlendirme seçenekleri
- Tez No: 342916
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE TURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma antik yapıların fotogrametrik belgelemeye dayalı olarak üç boyutlu modellenmesini araştırmaktadır. Tezin amacı, farklı geometri, konum ve çevre şartlarına sahip antik yapıların morfolojik özelliklerini ve belgeleme gereksinimlerini ortaya çıkarmak için otomatik ve manuel fotogrametrik değerlendirmenin ve modellemenin sınırlarını araştırmaktır. Tarihi strüktür sistemlerinin karakteristiklerinin koruma amaçlı belgelenmesi vurgulanmıştır. Çalışmanın yönteminde, fotogrametrik belgelemenin kalitesini etkileyen üç parametre dikkate alınmıştır. İlk parametre fotogrametrik belgeleme yönteminin çeşididir. Çalışmada tamamen manuel bir fotogrametrik yazılım olan Tgi3D SU ve otomatik fotogrametrik yazılımlar olan Photosynth ve Autodesk 123D kullanılmıştır. Yapıların form, boyut ve konumlarındaki çeşitlilik ikinci parametre olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda farklı karakteristik özelliklere sahip dört antik yapı çalışılmıştır: Hypokremnos Köprüsü, Pagos Sarnıcı, Paradiso Su Kemerleri ve Nysa Kütüphanesi. Son parametre olarak, üç boyutlu modelin çeşidi ve belgeleme ölçeği belirlenmiştir. Antik yapıların yapım özelliklerinin üç boyutlu belgelenmesinin kapsamı araştırılmıştır. Otomatik belgeleme teknikleri için belgeleme ölçeği 1/50 ve 1/130, manuel belgeleme tekniği için ise 1/20 olarak seçilmiştir. Bu çalışma; antik yapıların manuel fotogrametrik teknikle yapım özelliklerinin başarıyla belgelenebileceğini kanıtlamıştır. Sonuçta elde edilen 3b model hata kontrolü, geometrik detay düzeyi ve yüzeylerin belgelenmesi açısından otomatik fotogrametrik tekniklerle elde edilen modellerden çok daha yeterlidir. Fakat manuel belgeleme tekniği ile modelleme otomatik belgeleme tekniklerine kıyasla oldukça uzun zaman almaktadır. Sonuç olarak, otomatik değerlendirme yapım özelliklerinin değerlendirilmesine yardımcı olacak yeterli bilgiyi sağlayamazken, manuel değerlendirme tarihi bir strüktürün belgelenmesinin içeriğini zenginleştirmektedir. Strüktür sistemiyle ilgili müdahale kararlarında kullanılabilecek sistem detayı ve üç boyutlu model, başka bir ek belgelemeye gerek olmadan, manuel fotogrametrik model yardımıyla üretilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has focused on 3D reconstruction of ancient monuments based on photogrammetric documentation. The aim of the thesis is to search the limits of automatic and manual photogrammetric evaluation and modeling processes for interpreting of morphologic characteristics of ancient monuments with different geometries, positions, site conditions and documentation necessities. Emphasis is made on documentation of historical structural characteristics for their conservation aim. In the methodology of the study, three parameters effecting the quality of the photogrammetric documentation are considered. First parameter is the type of the photogrammetric evaluation software. A manual photogrammetric software; Tgi3D SU and two automated photogrammetric software; Photosynth and Autodesk 123D are used in the study. Variation in the form, size and displacement of the monuments has been defined as the second parameter. In turn, four ancient monuments which have different characteristic features are studied; Hypokremnos Viaduct, Pagos Cistern, Paradiso Aqueduct and Nysa Library. Type of the 3D model and scale of documentation is defined as the last parameter of this thesis. A three dimensional way of documenting structural characteristics of ancient monuments is searched. 1/50 and 1/130 is selected for automatic documentation techniques as documentation scale, while 1/20 scale is selected for manual documentation technique. This study proves that documentation of structural characteristics of ancient structures may be realized in a successful way with manual photogrammetric technique. The 3D model is much more satisfactory compared to those based on automatic photogrammetric techniques in terms of accuracy control, level of geometric detail and documentation of surfaces. However, modeling with manual documentation technique takes relatively long time in comparison to automatic documentation techniques. Consequently, while automatic evaluation is insufficient for providing data leading to structural evaluation, manual photogrammetric evaluation enriches the content of documentation of a historical structure. Structural system detail and 3D model to be used in intervention decisions of structural system can be produced with the help of the manual photogrammetric technique without the necessity of any further documentation.