İHA fotogrametrisi ile üç boyutlu bina modelleme doğruluğunun araştırılması
Researching the accuracy of three-dimensional building modeling with UAV photogrammetry
- Tez No: 832329
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZGÜR HASTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Farklı uçuş seçenekleri ve değerlendirme yöntemleri kullanılarak İHA fotogrametri yöntemi ile en yüksek doğruluğa sahip üç boyutlu (3B) bina modelleme yöntemi belirlenmeye çalışmak araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışma için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde bulunan 4 Eylül Kültür Merkezi binası üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Kültür Merkezi binasının İHA ile farklı açı, farklı yükseklik ve farklı metotlar ile çekilen fotoğrafları fotogrametrik olarak değerlendirilmiştir. Fotogrametrik değerlendirme aşamasında zeminde tesis edilen ve GNSS ile ölçülen Yer kontrol noktaları (YKN) ve total station ile bina üzerinde ölçülen YKN' ler kullanılarak değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Doğruluk analizleri için Total station ile bina üzerinde özellikle de bina köşe noktalarında ölçümler gerçekleştirilmiş ve bu noktalara ait üç boyutlu konum bilgileri elde edilmiştir. Daha sonra bu noktalar değerlendirme aşamasında Kontrol Noktası (KN) olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda bir lazer metre ile bina üzerinde düşey ve yatay olarak farklı uzunluklar ölçülmüştür. PIX4D yazılımını kullanılarak üretilen nokta bulutundan lazer metre ile ölçülen binanın aynı yüzeyindeki uzunluk değerleri karşılaştırılmış ve tüm bu işlemler farklı metotların her birisi için ayrı ayrı yapılmıştır. Çalışma sonucunda; genellikle en doğru sonuçların elde edildiği zeminde hiç YKN seçilmeden tüm YKN' lerin bina üzerine alındığı uygulamalar olduğu görülmüştür. Aynı şekilde en az doğruluğun olduğu sonuçlar ise YKN' lerin sadece zeminde seçim olan görüntüler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to try to determine the three-dimensional (3D) building modeling method with the highest accuracy with the UAV photogrammetry method by using different flight options and evaluation methods. For the study, studies were carried out on the 4 Eylül Cultural Center building in Sivas Cumhuriyet University. The photographs of the Cultural Center building taken with UAV at different angles, different heights and different methods were evaluated photogrammetrically. In the photogrammetric evaluation phase, evaluations were carried out using the Ground control points (GCP) established on the ground and measured by GNSS, and the YCPs measured on the building with the total station. For accuracy analysis, measurements were made on the building, especially at the corner points of the building, with the Total station, and three-dimensional location information of these points was obtained. For accuracy analysis, measurements were made on the building, especially at the corner points of the building, with the Total station, and three-dimensional location information of these points was obtained. Later, these points were used as Control Points (CP) in the evaluation phase. At the same time, different vertical and horizontal lengths were measured on the building with a laser meter. The length values on the same surface of the building measured with a laser meter from the point cloud produced using the PIX4D software were compared and all these processes were performed separately for each of the different methods. In the results of working; It has been seen that there are applications where all images are taken on the building without selecting any YCP on the ground where the most accurate results are generally obtained. Likewise, the results with the least accuracy were the images with selection only on the ground.