Documentation of the Lower Bath in Metropolis, Torbali, Izmir for the assessment of heritage characteristics
Miras özelliklerinin değerlendirilmesi için Metropolis, Torbalı, İzmir'deki Aşağı Hamam'ın belgelenmesi
- Tez No: 342915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, Torbalı, İzmir?de yer alan Metropolis arkeolojik alanındaki Aşağı Hamam?da bu güne değin yürütülmüş olan kazılarda ulaşılan bulguları; özgün nitelikleri bağlamında değerlendirmektedir. Böylece dönem müdahaleleri açıklık kazanacak ve hamam kalıntılarının korunması için bilinçli kararlar alınması mümkün olabilecektir. Çalışma kapsamında ilk olarak, hamama ait ölçekli çizimler bir araya getirilmiş ve değerlendirilmiştir. Daha sonra, Roma Hamam yapılarının tarihi geçmişi araştırılmıştır. Fotogrametrik çalışmaya dayanan düzeltilmiş imaj mozaikleri, takometrik çalışmaya dayanan plan, kesitler ve cephelerle birleştirilerek mevcut durum ayrıntılı olarak hem iki boyutlu, hem de üç boyutlu sunumlarla betimlenmiştir. 2 boyutlu sunumlar özgün ve değişmiş elemanları haritalamak için kullanılmıştır. Elde edilen veriler tarihi araştırma ve benzer yapılarla yapılan karşılaştırmalı çalışma ile desteklenmiştir. Sonuç ürünler eklerde yer alan, geniş kapsamlı tablolarda ayrıntılı olarak sunulmuştur. Buradan hareketle Metropolis, Yeniköy, Torbalı, İzmir?deki Aşağı Hamam?ın (Han Yıkığı) miras özellikleri mekansal ve yapısal nitelikleri ile tariflenmiştir. Aşağı Hamam asimetrik bir plan kurgusuna sahiptir. Orta ölçekli bir hamamdır (812 m2). İkinci ve dördüncü yüzyıl arasına tarihlenen Roma hamamlarının tipik bir örneğidir. Özgün niteliklerini koruyarak bugüne kadar ulaşmıştır. Ancak, üçüncü boyut algısı zarar görmüştür. Yürütülen kazı çalışmalarına paralel olarak sistemli belgeleme çalışmalarının planlanması ve koruma ölçütlerinin oluşturulması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The study evaluates the excavation results of the Lower Bath and Palaestra in the archaeological site of Metropolis, Torbalı, İzmir with an eye on its original qualities and alterations. In fact, the understanding of the alterations will enable one to take conscious decisions for the preservation of the bath ruins. First, the existing scaled drawings of the Bath ruins were gathered and evaluated. Then, the historical background of the Roman Bath buildings was investigated. Rectified image mosaics based on photogrammetric survey are combined with plan, sections and elevations based on tachometric survey. In addition, a 3D model of the present state of the building was produced based on photogrammetric and tachometric survey. The 2D representations were used for mapping the original elements and the altered ones. The obtained data is supported with historical research and comparative study of similar buildings. The end results are presented in large appended tables. In turn, the heritage characteristics of the Lower Bath (?Aşağı Hamam? or ?Han Yıkığı?) in Metropolis, Yeniköy, Torbalı, İzmir is documented in detail. The Lower Bath has an asymmetrical plan organisation. It is middle in scale (812 m2). It is a typical example of the Roman Baths dated to between 2nd and 4th century. Its original features were sustained onwards. However perception of its third dimension has been demolished. It is important to plan a documentation study systematically as parallel to the excavation studies and to develop conservation decisions.