Introducing built environment to children: Learning through the recent practices of architecture organizations in Turkey
Yapılı çevreyi çocuklara tanıtmak: Türkiye'deki mimarlık örgütlerinin güncel uygulamaları yoluyla öğrenmek
  1. Tez No: 342932
  2. Yazar: ECE CEREN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. TONGUÇ AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu akademik çalışma, yapılı çevre eğitimi olarak adlandırılan ve çocuklara yapılı çevreyi tanıtmak amacıyla Türkiye?deki mimarlık örgütleri tarafından sürdürülen pratiklerin çeşitli yaklaşımlarını araştırır. Türkiye için yapılı çevre eğitimini konu edinen pratikler türlü disiplinlere ve yapılı çevrenin bizzat kendisine etki eden, yeni ve gelişmekte olan bir araştırma alanıdır. Tezin amacı öncelikle hem yapılı çevre hem de yapılı çevre eğitiminin bağlı olduğu kavramları belirlemek ve incelemektir. Bu teorik yaklaşım, çocuklar için yapılı çevre eğitiminin ulusal ve uluslararası ölçekteki pratiklerini anlamak ve öğrenmek içindir. İkinci olarak bu çalışma, eğitim pratiklerini karşılaştıran bir uygulama haritası oluşturmak için Ankara ve İzmirden seçilen örnek olay incelemeleri üzerine odaklanır ve onları eleştirir. Bu incelemelerle birlikte çalışma, Muğlanın Turunç beldesinde, geçmişte yerel ve uluslararsı düzeyde yapılan çalışmaların incelenmesi ve gözlemlerinin sonucu olarak yapılı çevre eğitimi bağlamında bir alternatif durum önerir ve bunu uygulamaya koyar. Bu öznel çalışma ?Turunç Kerpiç Anaokulu Atölyeleri? serisinin bir parçası olarak incelenir ve değerlendirmeye alınır. Çalışma, çocuklar, yerel halk, gönüllüler ve profesyonellerin Turunç?da yapılı çevrenin farkındalığı için birlikte çalıştığı, aynı kolektif amaç kapsamında bir interaktif öğrenme ve işbirliği yapma platformu oluşturmanın yollarını arar.
Özet (Çeviri)
This academic study investigates the varying approaches for introducing built environment to children through the practices of architecture organizations in Turkey, namely the studies of built environment education. The practices of built environment education are novel and improving field of inquiry for Turkey which have influence for varying disciplines and also for the built environment itself. The purpose of the thesis is first to identify and examine the notions belongs to both built environment and built environment education. This theoretical attempt is to understand and learn from the documented practices of built environment education for the children in international and national scale. Secondly, the thesis focuses on and criticizes the selected cases from Ankara and İzmir in order to construct the implementation mapping to compare each selected educational practices. Besides, the study offers and implements an alternative case analysis in Turunç town / Muğla in the context of built environment education as a result of the examinations and observations of the previous studies held in local and international level. This special case is examined and evaluated as a part of the workshop series of ?Turunç Mud Brick Preschool Workshops?. This analysis is to pursuit the ways of establishing an interactive learning and collaborating platform with the children, the local people, the volunteers and the professionals worked in Turunç within the same collective purpose for the awareness of built environment.