Effect of infill wall stiffness variations on the behavior of reinforced concrete frames under earthquake demands
Betonarme çerçevelerde dolgu duvar rijitlik değişimlerinin deprem talepleri altındaki davranışa etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 342931
  2. Yazar: EGEMEN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMALETTİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, dolgu duvarların rijitliklerindeki değişimlerin çerçevelerin davranışına etkisinin incelenmesidir. Bunun için dolgu duvar modeline sahip bir analiz programı seçilmiş ve bu program, önceden yapılmış bir grup deney modellenerek doğrulanmıştır. Daha sonra, Türkiye?deki yapılarda sıkça görülen kusurlara sahip beş katlı, beş açıklıklı ve düzlemsel bir betonarme çerçeve tasarlanmıştır. Boş çerçevenin performansı artımsal itme analizi kullanılarak belirlenmiştir. Daha sonra boş çerçevenin iki açıklığı dolgu duvarlarla doldurularak iki tip dolgu duvarlı çerçeve elde edilmiştir. Birinci çerçevenin açıklıklarına tek tip dolgu duvarlar yerleştirilirken ikinci çerçevenin açıklıklarına aşağıdan yukarıya gittikçe azalan rijitlik ve dayanım değerlerine sahip duvarlar yerleştirilmiştir. Çerçeveler, doğrusal olmayan statik itme ve dinamik analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir. Sonuçlar, binanın yüksekliği boyunca sağlanan planlı rijitlik dağılımının alt katlarda yoğunlaşan ötelenme taleplerini azalttığını ve binanın deprem performansını iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to investigate the effects of stiffness variations in infill walls to the behavior of the frames. In order to achieve the purpose, an analytical software that supports an infill model, was selected. The software is calibrated and verified by simulating a series of experiments. Afterwards, a planar, five-story, five-bay reinforced concrete frame was designed with common deficiencies observed in residential buildings in Turkey. The performance of the bare frame (BF) was determined using pushover analysis. Then, two types of infilled frames were obtained by introducing infill walls into two bays. The infill walls of the first infilled frame (IF-1) had a uniform stiffness and strength distribution along the height of the frame. In the second infilled frame (IF-2), the stiffness and strength of the infill walls had a decreasing profile from the bottom to the top story. By this distribution, drift concentration at the lower stories was aimed to be mitigated. Nonlinear dynamic and pushover analyses were performed on the frames. The results indicated that the organized stiffness distribution of IF-2 mitigated the drift concentrations and improved the seismic performance of the frame.