Developing toy design criteria for visually impaired children: A new play set design
Görme engelli çocuklar için oyuncak tasarımı ölçütlerinin geliştirilmesi: Yeni bir oyun seti tasarımı
  1. Tez No: 342935
  2. Yazar: HATİCE AKTÜRK ABLAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİLÜFER TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Görme engelli olmak kendi başına bir sorun olmasına rağmen, görselliğin hegemonyası altında yaşadığımız modern dünyada, algı ve iletişimin görsel kanallar üzerinden çeşitlenmesi bu sorunu büyütmektedir. Görme engellilerin çevre ile iletişim kurabilmeleri diğer duyularının daha etkin kullanımına bağlıdır. Temel duyu olarak dokunma ve işitme duyuları kendi kendine yeterli bağımsız bir birey olmaları adına, günlük yaşamlarında egemen olmalıdır. Oyun ve oyuncak yüzyıllardır çocukların gelişimini doğal olarak destekleyen çok değerli iki araçtır. Çocuk gelişimi üzerine yapılmış olan bilimsel pek çok araştırma oyun etkinliğinin nesnesi olarak oyuncağın ve oyun araçlarının önemli rolünü vurgulamıştır. Oysaki görme engelli çocuklar için tasarlanmış olan oyun araçları ve oyuncaklar yeterli değildir. Hatta ebeveynler ve öğretmenler bu ihtiyacı gidermek için el yapımı oyun araçları yapmaya çalışmaktadır Bu çalışma, görme engeliler ve görme engelli çocuklar üzerine literatür çalışması ve takibinde görme engelliler ilköğretim okulunun anaokul ve birinci sınıflarında gerçekleştirilmiş olan gözlem çalışması ile yapılandırılmıştır. Elde edilen verilere dayanarak bu çalışma, görme engelli çocukların çeşitli beceri gelişimlerini destekleyecek oyuncaklar için tasarım ölçütleri ortaya koymaya çalışmıştır. Çalışma, bu ölçütler kullanılarak, görme engelli çocukları günlük yaşamlarında destekleyecek bir oyun seti tasarımı önerisi ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being visually impaired is a problem all on its own. The challenge is rendered even more compelling in the conditions of the modern world, where we live under visual hegemony and all our perceptions and means of communication are based on visuality. Visually impaired people have to compensate with their other senses to overcome this disadvantage. To be able to live self-sufficiently, their daily life must be based principally on their tactile and auditory senses. Throughout the history, there have been two vital elements that naturally support child development: `play? and `toy?. Many scientific studies on children development have underlined the essential role of toys and play tools, as the objects of the activity of play. However, the play tools and toys designed for visually impaired children are inadequate. In fact, parents and teachers attempt to design handmade play tools to meet this need. The study has been constructed upon a literature review on visual impairment and visually impaired children; followed by an observation study carried out in the nursery and first grade classes in a primary school for visually impaired children. Based on literature review and observation study, the study has stated toy design criteria for visually impaired children to improve their skills. Underlining the design criteria, the study is finalized with a play set design to support them in their daily lives.