3-aminobenzofuran sentezleri ve bu bileşiklerin D.MAD ile tepkimeleri
  1. Tez No: 8475
  2. Yazar: NAZAN TUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada önce çeşitli substitue 3(2H) benzofuranon türevleri sen tezi ermiştir. Bu bileşikler de heterosîklik sekonder aminlerle reaksi yona sokularak bu "tür 'ilk enarain bileşikleri başarıyla sentezi ermiştir. Sekonder amin olarak pirolidin ve morfolin denenmiştir. 6-Metoksi benzo furanon ve 5-metil benzofuranon elektron yeren substituentler içermekte dirler ve bu bileşikler pirolidin ile enamine dönüşürken morfolin ile çok etkin koşullarda dahi tepkime vermemektedirler. Elektron çeken subs tituentler içeren 5,7-diklorobenzofuranon ise hem morfolin hem de piro lidin ile kararlı katı enamin oluşturmuştur. Elde edilen enaminler di- metil asetilendıkarboksilat (D.M.A.D.) ile polar ve apolar çözücüler içerisinde tepkimeye sokularak [2 + 2J katılma ürünleri elde edilmiş tir. Siklo katılma ürünlerinin ısısal izomeri zasyonu ile 1-benzoksepin türü bileşikler oluşmaktadır. Literatürde enasninlerin polar ve apolar çözücüler içersinde D.M.A.D. ile tepkimelerinin tamamen farklı bir seyir izlediği ve farklı ürünler oluşturduğu belirtilmiştir. Ancak bizim çalışmalarımızda substitue 3-aminobenzofuran bileşiklerin D.M.A.D, ile olan reaksiyonlarında, reak siyonun aynı seyri izlediği ve [2+2] siklokatılma reaksiyonları ile siklobüten türevlerine dönüştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY In this study, some substituted benzofuranones have been synthesized. These compounds were reacted with heterocyclic secondary amines and the first examples of this kind of enamines have been obtained. As secondary amines pyrrolidine and morpholine were used. Benzofuranones that have electron donating substituents such as 6-methoxybenzofuranone and 5-methylbenzofuranone gave enamines when reacted with pyrrolidine but not with morpholine even under extreme conditions. 5,7-Dichloro- benzofuranone, as it has electron withdrawing substituents reacted both with pyrrolidine and morpholine and stable enamines have been synthesized. The enamines reacted with dimethyl acetyl enedi carboxyl ate in polar and apolar solvents to give [ 2 +2] cycloadducts, after ther mal isomerization of these products 1-benzoxsepins have been formed. In literature, the reaction between enamines and D.M.A.D. has a different route in polar and apolar solvents and different products were obtained. In our study, substituted 3-aminobenzofurans with D.M.A.D. followed the same route and gave [2+2] cycloaddition reactions.