Seismic liquefaction: 1-G model testing system and shake table tests
Sismik sıvılaşma: 1-G model deney düzeneği ve sarsma tablası deneyleri
- Tez No: 342951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ECEMİŞ ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kum sıvılaşması çok önemli, ilginç ve karışık bir sismik problemdir. Geçmiş depremler ve bilgisayar modellemeleri, sıvılaşma sırasında kumun davranışı hakkında genel bir bilgi vermektedir, fakat sıvılaşma üzerindeki silt yüzdesinin etkileri gibi sorular hala açıkça cevaplanmamıştır. Bu çalışmada, büyük ölçekli laminer ile sıvılaşma olayı taklit edilmektedir. 3 adet sarsma tablası deneyi yapılmıştır. Ön-sıvılaşma ve tekrar-sıvılaşmayı incelemek için her bir sarsma deneyi dört sarsmadan oluşmaktadır. Sarsma tablası deneyleri sırasında katmanların, kumun tepkisini ve yüzeysel oturmayı ölçebilmek için enstrümantasyonlar kullanılmıştır. Kum çözeltisi hidrolik doldurma metodu kullanılarak farklı silt yüzdeleri ile hazırlanmıştır. Kum modelinin rölatif yoğunluğuna karar verebilmek için her bir sarsma öncesi ve sonrasında koni penetrasyon deneyi uygulanmıştır. Siltli kumların sıvılaşma direncinin, düzgün ince kumlara göre daha fazla olduğu bulunmuştur. Yuvarlak daneli ince kumlar, köşeli olanlara göre sıvılaşmaya karşı daha duyarlıdır. Sıvılaşma oluşumu; gerekli süre, silt yüzdesi ve derinlik arttıkça artmaktadır. 1. Sarsmadan 2. Sarsmaya geçildiğinde, rölatif yoğunluğun artmasına rağmen, her bir test zemini için sıvılaşma direnci azalmaktadır. Rölatif sıkılık her bir sarsmayla artmasına rağmen, sıvılaşma direnci düşmektedir. Silt yüzdesi arttığı zaman rölatif sıkılık düşmektedir, rölatif yoğunluktaki azalmaya rağmen, sıvılaşma direnci artmaktadır. Sarsmadan sonraki yüzeysel oturma, sarsma sırasındaki oturmadan daha fazladır. Oturmalar silt yüzdesi ile artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soil liquefaction is a crucial, interesting and complex seismic problem. Previous earthquake records and computational modelings have given general information about liquefaction, but many questions, such as; effects of silt content on liquefaction phenomena have not been clearly answered yet. In this study, liquefaction phenomena in sands and silty sands were simulated by a large scale 1-g laminar box system. Three shake table tests were performed, where each test consisted of four shakes to analyze the initial-liquefaction and re-liquefaction phenomena. Instrumentations were used during shake table tests to measure laminate, soil response and settlement of ground. The soil deposit was prepared with different fines content using hydraulic filling method. Piezocone penetration tests (CPTu) were conducted, before and after each shake to determine the relative density of the soil model. Following results were found; Silty sands were found to possess more liquefaction resistance than uniform fine sands. Soils with rounded shapes were more susceptible to liquefaction, than angular grained soils. Required time to trigger liquefaction increased with fines content and depth of the soil sedimentation. Liquefaction resistance of each tested sand decreased from 1st to the 2nd shaking, despite increase in relative density. Relative density values increased with each shake. Despite the increase in relative density, liquefaction resistance decreased. Relative density values have decreased, when fines content increased, but despite decreased in relative density, liquefaction resistance increased. Ground settlement values after the shaking was more than during the shaking. Ground settlement values have increased with fines content of the soil model.