Scheduling the Turkish soccer league using mathematical programming
Türkiye futbol ligi fikstürünün matematiksel programlama ile oluşturulması
  1. Tez No: 342952
  2. Yazar: FARUK GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. BURAK GALİP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Spor, Computer Engineering and Computer Science and Control, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Futbol ligi organizatörleri için adil ve makul bir fikstür hazırlamak, içerdiği gereksinimlerin çokluğu nedeniyle oldukça güçtür. Bu gereksinimlerden biri de tarafsızlık ilkesidir. Türkiye Futbol Lig'inde son yıllardaki şike davası süreci nedeniyle güven ortamı sarsılmıştır ve bu güven ortamının yeniden tesisi için her konuda tarafsızlık ile ilgili unsurların ön plana çıkartılmasına her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmamızda Türkiye Futbol Ligi'nin fikstürünü hazırlarken, fisktürün şu anki halinin bazı temel özelliklerini koruyarak, bir fikstürün tarafsızlık ölçütlerinden olan devreden etki değerini (Carry Over Effect - COE) ve toplam kırılım (break) değerini en aza indirmeyi amaçladık. Çözümümüzü hayata geçirmek için fikstür oluşturma sürecini bir kaç safhaya ayırdık. Öncelikle kırılım şartlarını karşılamak ve her safhayı, Tamsayı Programlama ve Kısıtlı Programlama gibi teknikleri içeren bir matematiksel programlama tekniği ile çözebilmek için 2008 yılında Rasmussen ve Trick'in de önermiş olduğu first-break-then-schedule (önce kırılımı hesapla sonra fikstür oluştur) tekniğinin farklı bir varyasyonunu kullandık. Çalışmamız sonucunda minimum kırılım sayısına sahip bir fikstürü oluşturmamıza ek olarak, Avrupa'daki liglerin içerisinde düşük seviyede COE değerine sahip olan fikstürlerden birini elde ettik.
Özet (Çeviri)
Generating a fair and feasible schedule is a difficult challenge for sports league organizers because of having various requirements from various involved parties. Some of these requirements are fairness requirements. Turkish Soccer League should be scheduled by according to these requirements especially because of the reduction of the confidence in Turkish Soccer League organizers and authorities due to the case of match fixing in recent years. As scheduling Turkish Soccer League, the prior requirements in our study are the minimization of the total number of break, carry over effect (COE) value of a schedule in addition to meeting the conflicting venue constraints. We decomposed scheduling process in phases to facilitate our solution. We used a different variation of first-break-then-schedule approach, proposed by Rasmussen and Trick (2008), to meet break conditions initially and solved each phase by applying different mathematical programming techniques including Integer Programming (IP) and Constraint Programming (CP). Our study generates a schedule having carry over effect (COE) value which is one of the lowest ones in European soccer competitions, in addition to minimizing total number of breaks.