Nano calcite (CaCO3) production in semi-batch bubble reactor
Yarı-kesikli gaz kabarcık reaktörde nano kalsit (CaCO3) üretimi
- Tez No: 342966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kompozit malzemelerin bazı fiziksel özelliklerini geliştirmesi ve düşük maliyeti nedeniyle kalsiyum karbonat (CaCO3) dolgu malzemesi olarak birçok endüstride kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, karbonizasyon metodu ile ve nano boyutta, homojen boyut dağılımında ve farklı morfolojilerde CaCO3 tanecikleri üretmektir. CO2 gazının Ca(OH)2 çözeltisi içine kontrollü bir şekilde enjekte edilmesi için yarı kesikli baloncuk reaktörü tasarlanmıştır. Karıştırma hızı, Ca(OH)2 konsantrasyonu, CO2 gaz debisi ve kesikli CO2 enjeksiyonu gibi farklı parametreler incelenmiştir. Ayrıca taneciklerin agrege olmalarını önlemek için karıştırılan reaktöre jet akış uygulanmıştır. Kristalizasyon boyunca pH ve iletkenlik değerleri izlenmiştir. Ayrıca taneciklerin zeta potansiyel değerleri ve çözeltinin ortalama tanecik boyutu dinamik ışık saçılımı yöntemiyle anlık olarak ölçülmüştür. Üretilen tanecikler santrifüj yöntemi ile ayrılmış, 1 gün boyunca 105 oC etüvde kurutulmuş ve Taramalı Elektron Mikroskobu (TEM) ile morfolojik özellikleri, X-ışını kırınım (XRD) ile yapısal özellikleri karakterize edilmiştir. XRD ölçümlerine göre, bu taneciklerin kalsit olduğu anlaşılmıştır. TEM görüntülerine göre, zincir yapıda, kübik ve dikdörtgen şekillerinde, yaklaşık 200 nm ile 400 nm arasında nano taneciklerin üretimi başarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Calcium carbonate (CaCO3) has been widely used as filling material in many industries due to its low cost and enhancement in some of the physical properties of the composite materials. The main purpose of this study was to produce CaCO3 particles by carbonation method in nano size, homogeneous size distribution and different morphologies. A semi-batch bubble reactor was designed in order to introduce carbon dioxide (CO2) into the Ca(OH)2 solution or its slurry with a controlled fashion. Different parameters such as stirring rate, Ca(OH)2 concentration, CO2 flow rate, and pulse CO2 injection were examined. Also, jet flow was applied in the stirred tank reactor to prevent particles from aggregation. Conductivity and pH values of solutions were monitored during crystallization. Zeta potential values and average particle size were measured instantly by dynamic light scattering (DLS). Particles produced were separated by centrifugation, dried at 105 oC in an oven for 1 day, and characterized by the Scanning Electron Microscopy (SEM) for their morphology, and X-Ray diffraction (XRD) for their crystal structures. On the basis of XRD analysis, the main crystal form of precipitated particles was calcite. According to SEM images, elongated chain-like, cubical, and rectangular particles were achieved to be produced with particle size of about 200 nm to 400 nm.