Group key establishment protocols: Pairing cryptography and verifiable secret sharing scheme
Grup anahtar değişim protokolleri: Pairing kriptografi ve doğrulanabilir sır paylaşım şeması
- Tez No: 342967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmamızın amacı; açık bir kanal üzerinde bir grup kullanıcının, çeşitli kriptografik hesaplamalarla ortak gizli anahtarı oluşturmasını sağlamaktır. Daha sonra bu gruptaki kullanıcılar, oluşturdukları ortak gizli anahtarı simetrik kriptografi araçlarında kullanarak güvenli bir haberleşme ortamı sağlayabilirler. İki tür grup anahtar sağlama protokol?ü mevcuttur. Bunlar; (1) Anahtar anlaşması (key agreement), (2)Anahtar dağıtım (key distribution) protokolleridir. Anahtar anlaşması yönteminde; protokoldeki bütün kullanıcılar ortak şekilde, çeşitli kriptografik araçlarla gizli anahtarı oluştururlar. Anahtar dağıtım yönteminde ise; protokoldeki katılımcılardan birisi ortak gizli anahtarı belirler ve çeşitli kriptografik araçlarla, diğer kullanıcıların da bu anahtarı elde etmesini sağlar. Grup anahtar değişim protokolleri?nin en önemli sorunu pasif ve aktif saldırılara karşı güvenliği; ve hesaplama, iletişim ve tur karmaşaları bakımından etkinliği sağlamadır. Buna çözüm olarak iki farklı kriptografik araç seçilmiştir. Bu çalışmada, bu iki farklı kriptografik aracın kullanıldığı, iki grup anahtar sağlama protokolü örneklenmekte, genel karakteristikleri, avantaj ve dezavantajları değerlendirilmektedir. Kullanılan kriptografik araçlardan biri ?bilinear pairing?, diğeri ise ?doğrulanabilir sır paylaşım şeması?dır. Çalışmada, her iki protokolün, tasarımları incelenmiş, hesaplama, iletişim ve tur karmaşaları bakımından etkinlik analizleri ve güvenlik analizleri yapılmıştır. Ayrıca her iki protokolün dört kullanıcılı bir grup için PBC, GMP ve OpenSSL kütüphaneleriyle geliştirilen uygulama sonuçları da bulunmaktadır. Bu araştırma; güvenli olmayan haberleşme ortamlarında, güvenli iletişimin sağlanması gereken farklı özellik ve kısıtlardaki uygulamalarda, kapalı ve güvenli grupları oluşturabilmek için, hangi metod ve protokolün seçilmesinin daha uygun olabileceği konusunda somut kriterler ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish a common secret key over an open network for a group of user to be used then symmetrical secure communication between them. There are two methods of GKE protocol which are key agreement and key distribution. Key agreement is a mechanism whereby the parties jointly establish a common secret. As to key distribution, it is a mechanism whereby one of the parties creates or obtains a secret value and then securely distributes it to other parties. In this study, both methods is applied and analyzed in two different GKE protocols. Desirable properties of a GKE are security and efficiency. Security is attributed in terms of preventing attacks against passive and active adversary. Efficiency is quantified in terms of computation, communication and round complexity. When constructing a GKE, the challenge is to provide security and efficiency according to attributed and quantified terms. Two main cryptographic tools are selected in order to handle the defined challenge. One of them is bilinear pairing which is based on elliptic curve cryptography and another is verifiable secret sharing which is based on multiparty computation. In this thesis, constructions of these two GKE protocols are studied along with their communication models, security and efficiency analysis. Also, an implementation of four-user group size is developed utilizing PBC, GMP and OpenSSL Libraries for both two protocols.