Software development in practice: A qualitative study in Turkish Defense Sector
Yazılım geliştirme üzerine: Türk Savunma Sanayii'nde nitel bir araştırma
- Tez No: 343083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Information and Records Management, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
“Yönetim”kavramının soyut bir olgu olmasından ötürü yazılım geliştirme projelerini modellemek veya simülasyon ile kurgulamak tam anlamıyla mümkün değil. Bu sebeple başarılı yazılım geliştirme ve bunu etkileyen faktörler geçtiğimiz yarım asır boyunca popüler bir araştırma alanı olagelmiştir. Bu niteliksel gömülü teori çalışmasının amacı, Türkiye?de faaliyet gösteren bir organizasyonda yazılım geliştirme projelerinde görev alan kişilerin tecrübleri doğrultusunda yazılım geliştirme projeleri yöneticileri ve ekipleri için temel başarı faktörlerini açıklayan bir ilkeler seti geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Since management is an abstract concept, modeling or simulating software development projects is not exactly possible. Thus successful software project development and the factors affecting it have been popular fields of research for the last half century. The aim of this qualitative grounded theory study is to bring out the essence of the experience of people working as software developers in a specific organization operating in Turkey; to come up with a set of principles explaining the main success factors for managers and software development teams.