Mezbaha ve sızıntı sularının anaerobik yukarı akışlı reaktörde arıtılabilirliği
Treatability of slaughterhouse and landfill leachate in anaerobic sludge bed reactor
  1. Tez No: 343236
  2. Yazar: HAYATİ BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKİ GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Şanlıurfa düzenli katı atık depolama alanına ait orijinal sızıntı suları ve Şanlıurfa-Harranova mezbahasından alınan atıksu, yüksek aktif biyokütle konsantrasyonuna sahip, kompakt ve az alan ihtiyacı olan anaerobik çamur yataklı reaktörde (AÇYR) arıtılabilirliği çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalarda, orijinal sızıntı suyu ve mezbaha atıksuyu seyreltilerek sisteme verilmiştir. Bu çalışmada hidrolik bekletme süresi sabit tutularak (1 gün), AÇYR?ün KOİ giderim verimi, biyogaz üretimi, sistemin metan verimi, uçucu ve askıda katı madde giderimi, araştırmaları yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar boyunca AÇYR? ün sıcaklığı (35-37 Co), pH? sı (7-8) ve alkalinitesi sürekli olarak izlenmiş ve kontrol altında tutulmuştur. AÇYR? de yapılan çalışmalar neticesinde aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Giriş atıksuyunun KOİ değeri 2000 mg/l civarındadır. Çıkış suyunda yaklaşık olarak 250-400 mg/l civarında ölçülmüştür. Anaerobik çamur yataklı reaktörde ortalama % 90 civarında KOİ giderim verimi olmaktadır. Reaktör giriş AKM değerleri 1000-1400 mg/l ve çıkışta ise AKM değerleri yaklaşık 200- 400 mg/l civarında ölçülmüştür. Girişte 1000-1200 mg/l olan UAKM değerleri ise çıkış suyunda 350-450 mg/l civarına inmiştir. AÇYR? de AKM giderim verimi ortalama %80 ve UAKM giderim verimi ise % 65 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KEL?MELER: Anaerobik çamur yataklı reaktör, sızıntı suyu, mezbaha atıksuyu
Özet (Çeviri)
Treatability of the Sanliurfa landfill leachate and Sanliurfa-Harranova slaughterhouse wastewater was investigated in an anaerobic sludge bed reactor (ASBR) at high concentrations of active biomass, anaerobic sludge bed that needs little space and compact reactor. The original landfill leachate and slaughterhouse wastewater can be diluted into the system. In this study, the hydraulic retention time has been fixed 1day. COD removal efficiency, the yield of methane in the biogas production, and the removal of suspended solids have been investigated. The temperature of the ASBR is 35-37 Co and reactor pH is 7-8 value. The influent wastewater is around 2000 mg/l COD value. The effluent water is approximately 250-400 mg/l was measured around. Anaerobic sludge bed reactor go out around 90% of the average COD. The reactor 1000-1400 mg/l TSS input values and output values of the SS is about 200-400 mg/l was measured around. VSS 1000-1200 mg/l at the influent of the effluent values of the water to about 350-450 mg/l. The average SS removal efficiency is 80% and VSS removal efficiency is 65% in the ASBR. KEY WORDS : Anaerobic sludge bed reactor, landfill leachate, slaughterhouse wastewater