Mezbaha Endüstrisi Atıksularının Fenton ve Elektro-Fenton Yöntemleri İle Arıtımının Araştırılması
Investigation of Treatment of Slaughterhouse Industry Wastewater by Fenton and Electro-Fenton Methods
- Tez No: 735659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDENİZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Mezbaha atık suları yüksek oranda organik ve inorganik kirletici içermesi sebebi ile doğrudan alıcı ortama deşarj edilmemesi gereken atık sulardandır. Bu kapsamda bu çalışmada mezbaha atık sularının arıtılması için son yıllarda popülaritesi artmakta olan ileri oksidasyon proseslerinden fenton ve elektro-fenton yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada Mersin ilinde faaliyet gösteren bir mezbaha tesisinden alınan gerçek atık su ile çalışılmıştır. Çalışma kapsamında fenton ve elektro-fenton proseslerine etki eden parametreler incelenmiş, bu parametrelerin arıtma verimi üzerine etkisine bakılarak optimum çalışma koşulları belirlenmiştir. ,Fenton prosesinde 60 mg/L Fe+2 konsantrasyonu, pH 2 ve 600 mg/L H2O2 konsantrasyonu optimum olarak belirlenmiştir. Bu proseste optimum çalışma koşullarında % 85 KOİ giderimi, % 92 oranında renk giderimi ve yaklaşık % 89'luk bir yağ-gres giderimi gerçekleşmiştir. Elektro-fenton prosesine etki eden pH, elektrot çifti, uygulanan akım ve H2O2 konsantrasyonu parametrelerinin reaksiyon verimine etkisi incelenmiştir. Optimum çalışma koşulları iki saat reaksiyon süresince Fe-Fe elektrot çifti, pH 2, 1 A ve 900 mg/L H2O2 konsantrasyonu olarak belirlenmiştir. Bu çalışma koşullarında % 80,41 KOİ giderimi, % 88,13'lük renk giderimi ve % 88,12'lik bir yağ-gres giderimi gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Slaughterhouse wastewater is one of the wastewater that should not be discharged directly to the receiving environment because it contains high levels of organic and inorganic pollutants. In this context, in this study, Fenton and electro-Fenton methods, which are advanced oxidation processes that have been increasing in popularity in recent years, were used for the treatment of slaughterhouse wastewater. In the study, real wastewater taken from a slaughterhouse operating in Mersin was studied. The parameters affecting the Fenton and electro-Fenton processes were examined, the effects of these parameters on the treatment efficiency were examined and the optimum working conditions were determined. In the Fenton process, 60 ppm Fe+2 concentration was determined as pH 2 and 600 ppm H2O2 concentration. Under optimum operating conditions, 85% COD removal, 92% color removal and approximately 89% oil-grease removal were achieved. The effects of pH, electrode pair, applied current and H2O2 concentration parameters affecting the electro-Fenton process on the reaction efficiency were investigated. Considering the study results, optimum working conditions were determined as Fe-Fe electrode pair, pH 2, 1 A and 900 ppm H2O2 concentration during the 2sareaction period. As a result of optimum working conditions, 80.41% COD removal, 88.13% color removal and 88.12% oil-grease removal were achieved.