Evsel ve mezbaha atıklarının Kirmir Çayı'nın kirlenmesine etkisi
- Tez No: 45738
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma Kirmir Çayının kirlilik düzeyinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Kirmir Çayı üzerinde, evsel ve mezbaha atıklarının bırakıldığı yerlere ve kaynağa yakın noktalarda 6 istasyon saptanmıştır. Bu istasyonlarda Eylül 1993' ten başlayarak Temmuz 1994 'e kadar ayda bir kez olmak üzer& 6 adet istasyonda fiziksel ve kimyasal parametrelerin analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda fiziksel ve kimyasal parametrelerin genel ortalamaları, pH 8.49 ± 0.5, Sıcaklık 12.8 i 0.7 °C, Çözünmüş Oksijen 9.62 s 0.27 mg/1, alkalinite 147. S s 6.1 mg CaCOa/l, toplam sertlik 10.33 * 0.45 FS°, amonyak azotu, 0.7 s 0.13 mg/1, nitrit azotu 0.052 ± 0.0093 ma/l, nitrat azotu 2.34 i 0.38 mg/1, biyolojik oksijen ihtiyacı 10.50 * 0.75 mg Os/1 kimyasal oksijen ihtiyacı 14.7 a 0.89 mg O7/I ve anyonik yüzey aktif madde (LAS) 1.16 * 0.07 mg/1, elektriksel iletkenlik 334 ± 12.9 pmho/cm, karbonat 11,69 ± 0,758 mg Ca003/1, bikarbonat 137 ± 5,56 mg Ca003/1, kiorür 14,66 z 1.3 mg/1, fosfat 0,4 i 0,0835 mg/1, kalsiyum 26,51 s 1,17 mg Ca003/1, magnezyum 9,8 a 0.58 mg CaOOa/l, AKM 11,22 i 1,04 mg/1, yoğunluk 0.99972 a 0.00002 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the state of pollution in Kirmir brooke. 6 stations were therefore, chosen up stream and where the industrial, municipal and slaughter houses wastes are discharged. Physical and chemical parameter analysis were carried out mountly in these six stations, between September 1993 - July 1994. The mean values of Physical and Chemical Parameters were determined as fallows at the end of the survey; pH 8.49 a 0.5, temperature 12.8 ± 0.7°C, DO 9.62 + 0.27 mg/1, alkalinity 147.9 ± 6.1 mg CaCOa/l, total hardness 10.33 s 0.45 FS°, ammonia-nitrogen 0.7 ± 0.13 mg/1, nitrite- nitrogen 0.052 a 0.0093 mg/1, nitrate-nitrogen 2.34 ± 0.38 mg/1, biological oxygen demand 10.5 * 0.75 mg Oz/I, chemical oxygen demand 14.7 i 0.89 mg 02/1, surfactant (LAS) 1.16 a 0.07 mg/1, electrical conductivity 334 * 12.9 pmho/cm, carbonate 11.69 ± 0.758 mg Ca003/1, bicarbonate 137 * 5.56 mg Ca003/1, chlorur 14.66 s 1.3 mg/1, phosphate 0.4 ± 0.835 mg/1, calcium 26.51 x 0.17 mg CaC03/l, magnesium 9.8 a 0.58 mg CaC03/l, suspanded solid matter 11.22 a 1.04 mg/1, density 0.99972 ± 0.00002. The difference between the mean values of surfactant concentration were found to be statistically significant, when the monthly mean values of parameters were calculated with constant stations. The lowest concentration of surfactant was found as 0.92 mg/1 in January. 1994 and the higest as 1.96 mg/1 in July 1994 by Duncan test.