Denitrifikasyon prosesleri ile biyolojik bromat gideriminin kesikli reaktörlerde araştırılması
Investigation of biological bromate removal by denitrification process in batch reactors
  1. Tez No: 343240
  2. Yazar: İBRAHİM BAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, laboratuar ölçekli kesikli reaktörlerde sülfür bazlı ototrofik ve heterotrofik denitrifikasyon prosesi ile bromat indirgenmesi araştırılmıştır. Araştırma süresince tüm kesikli reaktörlerde, 100 ve 500 µg/L başlangıç konsantrasyonlarında bromatın tamamen indirgendiği gözlemlenmiştir. Bütün denemelerde nitrat tamamen giderilmiş olup, BrO3 - stokiyometrik olarak bromüre dönüşmüştür. Kinetik çalışmalar, sülfür bazlı ototrofik denitrifikasyonda başlangıç nitrat konsantrasyonu arttıkça nitrat indirgenme hızının arttığını ortaya koymuştur. Heterotrofik denitrifikasyonda, harici karbon kayanağı olarak yeterli miktarda metanol bulunduğu takdirde, bromat ve nitratın Birleşik Devletler Çevre Koruma Örgütü (US EPA) limitlerinin altına düştüğü gözlemlenmiştir. Heterotrofik koşullarda deneme sonunda, kalıntı organik maddeye rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bromat, nitrat, sülfür bazlı ototrofik denitrifikasyon, içme suyu.
Özet (Çeviri)
The effect of various parameters on bromate reduction with sulphur based autotrophic and heterotrophic denitrification process were tested using lab-scale batch reactors. The initial bromate concentraion of 100 and 500 µg/L was completely reduced in all batch reactors. In all experiments, nitrate was completely reduced to below detection, and bromide (Br-) was produced stoichiometrically from bromate. Kinetic studies showed that the sulfur-based autotrophic nitrate reduction rate increased with increasing initial nitrate concentration. At stoichiometrically sufficient methanol consantration as an external carbon source, nitrate and bromate were reduced to below US EPA drinking water limits in heterotrophic denitrification conditions. The residual methanol was not observed at the end of the heterotrophic operation conditions. KEYWORD: Bromate, nitrate, sulfur-based autotrophic denitrification, potable water.