Dual uzayda çemberlerin study dönüşümleri
The study maps of a circles on dual space
  1. Tez No: 343241
  2. Yazar: SELAHATTİN NAZLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkincibölümde dual uzay tanıtılmış olup bu uzay ile ilgili daha önceki çalışmalarda yer alan tanım veteoremlere yer verilmiştir. Diğer iki bölüm çalışmanın orijinal kısımlarıdır. Üçüncü bölümde tezile ilgili materyal ve yöntemler verilmiştir. Dördüncü bölümde bir çemberin Study dönüşümüverilmiş ve bu dönüşümün matris karşılıkları elde edilmiştir. Bununla birlikte D-modüldeki dualbir küre üzerindeki bir çemberin Study dönüşümüde gösterilmiştir. Son olarak bazı özel durumlarve bu durumların herbirinin geometrik sonuçları elde edilmiştir. Yine bu bölümde Lorentz uzayıve dual Lorentz uzayı tanıtılmış olup dual Lorentz uzayında Study dönüşümünün matriskarşılıkları elde edilmiştir. Bununla birlikte bu uzaydaki dual Hiperbolik ve dual Lorentzyenbirim küreler üzerindeki çemberlerin Study dönüşümleri gösterilmiştir. Son bölümde ise tez ileilgili sonuçler ve öneriler gösterilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Dual uzay, dual uzayda çemberler, dual lorentz uzayı, dual lorentz uzayında çemberler, Study dönüşümü.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters. First chapter is devoted to the introduction. In chaptersecond introduced that the dual spaces and deals with the concepts and definitions on dual spaces.Other two chapters are the original part of the study. In chapter third shown that material andmethod in connection with thesis. In chapter forth we have introduced that the dual spaces and wehave obtained the matrix equations of Study mapping. Furthermore, we have showed the Studymap of a circle which lie on the dual unite sphere in D-module. Finally we have obtained somespecial cases each of which is a geometrical result. Again in this chapter we have introduced thatLorentz space, dual Lorentz space and we have obtained the matrix equations of Study mapping.Furthermore, we have showed the Study maps of circles which lie on the dual Hyperbolic anddual Lorentzian unite spheres at the dual Lorentzian space. In the last chapter we have shownresults and recommendations in connection with thesis.KEY WORDS: Dual space, circles in dual space, dual lorentz space, circles in dual lorentz space, study mapping.