Altın çilekte (Physalis peruviana) kolhisin uygulamalarının etkileri
Effects of colchicine applications in goldenberry (Physalis peruviana)
- Tez No: 343248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ÇÖMLEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma 2011-2012 yılları arasında yürütülmüştür. Bu çalışmada farklı kolhisin dozları (Kontrol, % 0.2, 0.4, 0.8) ve uygulama sürelerinin (8, 16, 24 saat) altın çilek (Physalis peruviana) bitkilerine etkileri incelenmiştir. Denemede ?Goldenberry çeşidi kullanılmıştır. Tohumlara ve fide dönemindeki bitkilerin büyüme ucuna kolhisin uygulamaları yapılmıştır. Uygulamaların etkilerini belirlemek amacıyla bitkilerin bazı morfolojik özellikleri, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM) incelenmiş ve ploidi seviyesinin belirlenmesi için flow sitometri analizleri yapılmıştır. Araştırma sonunda tohum uygulamalarında, konsantrasyona ve uygulama süresine bağlı olarak, kotiledon yaprak alanı ve bitki boyunda önemli değişiklikler belirlenmiştir. Yüksek doz ve sürenin bitki boyuna olumsuz etkileri olmuştur. Uygulanan kolhisin dozu arttıkça gövde çapı, meyve boyutları ve meyve ağırlığında artış, SÇKM miktarında ise azalma meydana gelmiştir. Büyüme ucuna yapılan uygulamalarda ise sadece bitki boyunda farklılıklar göstermiştir. Flow sitometri sonuçlarına göre kolhisinin, bitkinin kromozom sayısında değişimlere neden olmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma koşullarında, kolhisin uygulamaları yalnız morfolojik varyasyonların oluşumuna neden olmuştur.ANAHTAR KELİME: Physalis peruviana, kolhisin, poliploidi
Özet (Çeviri)
This research was carried on 2011-2012. In this study, effects of colchicine treatments applied at different concentrations (0.0, 0.2, 0.4, 0.8 %) and times (8, 16, 24 hours) in goldenberry (Physalis peruviana) cv. ?Goldenberry? were investigated. Colchicine was applied to seeds and shoot tips of seedlings. Some morphological characteristics such as cotyledon leaf area, plant height, stem diameter, fruit size, fruit weight, soluble solid (SS) content of fruits were measured and also flow cytometry analysis were done to determine the ploidy levels. According to the results of seed treatments, cotyledon leaf area and plant height significantly were changed based on the concentrations and times. The highest colhicine dose and time had adverse effects on plant height. Stem diameter, fruit size and fruit weight increased and SS decreased with increase in concentration of colchicine. Results of shoot tip experiments revealed that, differences were only in plant height. According the results of flow cytometry, it was identified that, colchicine applications were not caused any change in choromosome number of the plants. Colchicine treatments caused only morphological variations under the study conditions. KEY WORDS: Physalis peruviana, colchicine, polyploidy