Laboratuvar şartlarında Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera:Anthocoridae) ile Oenopia conglobata (L.) (Coleoptera:Coccınellidae) arasında birlik içi avcılık ilişkileri
Intraguild predation interactions between Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera:Anthocoridae) and Oenopia conglobata (L.) (Coleoptera:Coccınellidae) in laboratory conditions
- Tez No: 343258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Anthocoridae) ile Oenopia conglobata (L.) (Coleoptera: Coccinellidae)?nın birlik içi avcılık etkileşimlerini belirlemek amacıyla 2012 yılında laboratuvar koşullarında yapılmıştır. İstenilen döneme gelen predatörler her bir petri kabında bir birey olacak şekilde 24 saat boyunca aç bırakılmışlardır. Daha sonra içinde ek besin (Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae)) bulunan petri kaplarına bir adet A. minki ile bir adet O. conglobata bırakılarak 24 saat boyunca birlikte tutulmuşlardır. Bu sürenin sonunda kontrol edilerek ölü ve canlı predatörlerin sayısı kaydedilmiştir. Denemeler sonucunda iki predatör arasında asimetrik birlik içi avcılık davranışı görüldüğü, fakat A. minki?nin O. conglobata tarafından avlanmasının istatistiki olarak önemsiz seviyede olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle O. conglobata?nın bulunduğu antepfıstığı bahçelerinde ortamda yeterli miktarda av olduğunda A. minki?nin her biyolojik döneminde salımı yapılabileceği kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Anthocoris minki, Oenopia conglobata, Aphis gossypii, birlik içi avcılık
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the intraguild predation between Anthocoris minki Dohrn (Hemiptera: Anthocoridae) and Oenopia conglobata (L.) (Coleoptera: Coccinellidae) in laboratory conditions. Predators which were at desired stage were left alone without food for 24 hours in each petri dish. Then, one A. minki and one O. conglobata were kept together with additional prey for 24 hours in a petri dish that contained aphids (Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae)) as additional food source . At the end of this period, number of dead and alive individuals was recorded. The intraguild predation between two predators was bi-directional, but predation by O. conglobata on A. minki is presumably of negligible importance. When there is presence of additional prey, all stage nymph and/or adults of A. minki are recommended for release in pistachio orchards with plenty of O. conglobata. KEY WORDS: Anthocoris minki, Oenopia conglobata, Aphis gossypii, intraguild predation