Farklı zemin ve yükleme koşullarındaki gömülü boru sistemlerinin davranışının araştırılması
Investigation of buried pipe systems in different soil and loading conditions
- Tez No: 343350
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada, donatısız ve geogrid donatılı zemine gömülü boruların davranışı düşey basınç kuvvetleri altında laboratuar model deneyleri yapılarak araştırılmıştır. Model deneylerde, donatısız durumda borunun gömülme oranı ile temele uzaklığının taşıma kapasitesi davranışına etkisi incelenmiştir. Donatılı durumda ise, geogrid donatıların yerleşim düzeni ve sayısıyla ilgili parametrelerin taşıma kapasitesi ile oturma davranışına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca gömülü borulu şevlerin davranışı da incelenmiştir. Deneysel çalışmanın son kısmında, boruların uplift (çekme) davranışları model deneylerle araştırılmıştır. Çalışmada, donatısız zemine oturan temellerin, PLAXIS bilgisayar yazılımı kullanılarak, 2 boyutlu ve düzlem-şekil değiştirme koşullarında sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal çözümü yapılmıştır. Elde edilen deneysel ve teorik sonuçlar karşılaştırılarak temel mühendisliği uygulamalarında kullanılmak üzere tasarım parametreleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behaviour of buried pipes in unreinforced and reinforced soil under vertical pressure forces is investigated using laboratory model tests. In the model tests, the effects of the parameters of buried ratio of the pipe and distance of pipe to the footing to the bearing capacity behaviour were investigated for unreinforced case. For reinforced case, the effects of the parameters including, lay-out and number of the geogrid layers to the bearing capacity and settlement behaviour were investigated. Also the behaviour of slopes with buried pipes is investigated. At the last part of the experimental study, the uplift behaviour of buried pipes investigated with model tests. FE analysis of the unreinforced test models were carried out by using the FEM program, PLAXIS. The results of numerical studies are compared with the experimental values. After comparing the results of experiments and the numerical studies some practical design parameters were suggested for the relevant foundation engineering applications.