Tokat koşullarında sonbaharda ıspanak (spinacia oleracia L.) yetiştiriciliğine uygun ekim tarihlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 34337
  2. Yazar: SALİ FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İŞBECEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
-42- 7. ÖZET Tokat yöresinde ıspanak için en uygun ekim zamanı ve bu ekim zamanlarında ekimi en uygun olacak çeşidi belirlemek amacıyla yürütmüş olduğumuz bu çalışmada; 20 Temmuz ve 20 Ekim' i kapsamak üzere her ayın 5' i ve 20' si olacak şekilde sekiz değişik ekim zamanı ve bu ekim zamanlarında Tokat Dikenli, Tokat Dikensiz, Matador ve Spinoza çeşitleri olmak üzere toplam dört çeşidin tohum ekimleri yapılmıştır. Ekim zamanları açısından sonuçları değerlendirildi! inde, 20 Temmuz ve 5 Eylül tarihleri dahil olmak üzere yapılan tohum ekimlerinde ürün alınırken en fazla ürün 23.09 ton ha'lık bir değerle 5 Eylül ekim zamanından alınırken, en az ürün 4.83 tonhalık bir değerle 20 Temmuz ekim zamanından alınmıştır. Çeşitler açısından ise sonuçlara bakılacak olduğunda, verim değerleri olarak çeşitlerin önemli derecede farklılık göstermedikleri belirlenmiştir. Ancak genel kalite özellikleri açısından Matador, Spinoza ve Tokat Dikensiz çeşitlerinin aynı grup içinde değerlendirilebileceği, Tokat Dikenli çeşidinin dilimlilik ve sap uzunluğu açısından oldukça fazla değerler verdiği görülmüştür. Yine Tokat Dikenli çeşidinin gün uzunluğu ve sıcaklığa toleransının düşük olduğu görülerek, 20 Temmuz ekim zamanında bu çeşitten hiç ürün alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
-43- 8. SUMMARY This study was conducted to determine the most suitable planting time and variety in Tokat region. Eight differences planting time were made between 20 July and 20 October which were fifth and twentieth day of every month. The varieties of Tokat Dikenli, Tokat Dikensiz, Matador and Spinoza were used in this study. The results of planting time indicate that the highest yield, 23.09 ton/ha, was taken on the fifth October while the least yield, 4.83 ton/ha» was taken on the twentieth July. The results of varieties indicate that important different weren't determined in the yield value of varieties. But, It was showed that the varieties of Matador, Spinoza and Tokat Dikensiz could have been evaluated in same group and Tokat Dikenli variety had high value for slices and stem height. However, Tokat Dikenli variety had low response of day length and resistance temperature and, this variety gave no yield on the twentieth July of planting time.