Tokat ili askeri garnizonundaki korunan doğal mera vejetasyonlarının ekolojik ve fitososyolojik yönden incelenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 34338
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BÜYÜKBURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
55 6. ÖZET Bu araştırma Tokat ili askeri garnizonundaki korunan do|al mera vejetasyonlarında 1992-1993 yıllarında Farklı Şartlardaki Tesadüf Parselleri (içice Gruplar) deneme dese nine göre yürütülmüştür. Farklı yükseklikteki A ve B ana meraları birbirlerinden farklılık göstermemişlerdir. Buna karşılık her ana meranın aynı yükseklikteki üçer merası, incelenen bütün özellikler bakımından istatistik! olarak birbirlerinden önemli derecede farklılık göstermişlerdir. Araştırma yapılan vejetasyonun; bitki ile kaplı alanı, alana ve ağırlığa göre botanik kompozisyonu, kuru ot verimi, floristik kompozisyonu ve klimaks bitki türleri saptanmıştır. Bitki ile kaplı alanın saptanmasında transekt, kuadrat ve gözle tahmin metotları kullanılmış ve sırasıyla % 73.87, % 67.26 ve % 67.87 bitki ile kaplı alan tespit edilmiştir. Vejetasyonun alana göre botanik kompozisyonunda baklagiller ortalama % 30.89, buğdaygiller % 50.86 ve diğer familyalar % 18.26 oranına, ağırlığa göre botanik kompozisyonda yine aynı sıraya göre % 65.18, % 24.49 ve % 10.30 oranına sahiptirler. Vejetasyonun ortalama kuru ot verimi; baklagiller 247.78 kg/da, buğdaygiller 77.21 kg/da ve diğer familyalardan 34.08 kg/da olmak üzere toplam 358.68 kg/da olarak saptanmıştır. Araştırmada kullanılan üç metotdan; bitki ile kaplı alanın ve alana göre botanik kompozisyonun tespitinde en hassas sonuçları transekt metodunun verdiğine, ağırlığa göre botanik- 56 - kompozisyonun ve kuru ot veriminin saptanmasında en uygun kuadrat metodu olduğuna, tüm gözlemlerde en süratli uygulanan metodun ise gözle tahmin metodu olduğuna karar verilmiştir. Araştırma alanında 35 familya ve 131 cinse ait 206 bitki türü tespit edimiş olup, bu bitkilerden klimaks olarak sapta nanlar: Agropyron intermedium, Alopecurus pratensis, Lolium perenne, Andropogon ischaemum, Elymus caput-medusae, Hordeum bulbosum, Poa pratensis. Dactyl is glomerata, Medicago sativa, Trlfolium pratense, Tri folium repens, Onobrychis sativa, Onobrychis sulphurea, Onobrychis cappadoica ve Sanguisorba minor sayılabilir.
Özet (Çeviri)
- 57 7. SÖMMâRY This study was conducted on the nature 1 pastures vegeta tion in military garrison of Tokat province, in the period between 1992-1993 years. Experimental design was of different contition randomised plot design replications A and B main ranges in different height were not statis tically different, but, the same height for all characteris- tices three each ranges is statistically different. In the research percantages of basal cover area, botani cal composition based on the basal cover area» in the botani cal composition based on the weight, of dried herbage yield, of floristic composition and climax plant species. In protec ted range were studied by the line interception, quadrat and eye guess methods, each in turn 73.87 %, 67.28 % and 67.87 % basal cover area. The botanical composition was based on the basal cover- area in vegetation legumes 30.89 %, grasses 50.86 % and other family plants 18.26 %, in the botanical composition based on the weight legumes 65.18 %, grasses 24.49 % and 10.30 %. Dried herbage yield in vegetation is legumes 247.78 kg/da, grasses 77.21 kg/da and other family plants 34.08 kg/da total 358.68 kg/da. In the research than three methods; sensitive results line interception method for basal cover area and in the botanical composition based on the basal cover area, sensiti ve results quadrat method for in the botanical composition based on the weight and dried herbage yield, all of the58 observation most quickly method is eye guess method. It was observed that there were 206 plant species belonding to the 35 families and 131 genus in the experimen tal area and a complete flora of the area was established, climax plant species; Agropyron intermedium, Alopecurus pratensis, La Hum perenne, Andropogon ischaemutn, Slymus caput-medusae, Hordeum bulbosum, Pea pratensis, Daotylis glomerata, Medicago sativa, Tri folium pr a tense, Tri folium repens, Qnobrychis sativa, Onobrychis sulphurea, Onobrychis cappadoica and Sanguisorba minor.