Sivas - Uzunyayla hayvancılık üretme istasyonu arazisinin toprak etüdü, haritalanması ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 34336
  2. Yazar: AHMET SELÇUK ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma ile Sivas - Uzunyayla Hayvancılık Üretme İstasyonu topraklarının fiziksel, kimyasal ve morfolojik özellikleri incelenerek toprak haritası hazırlanmıştır.Etüd sahasında dört adet toprak serisi tanımlanmışın Bunlar ; Yapı serisi, Huykesen serisi. Yol serisi ve Filindir serisi olarak adlandırılmıştır. Bu seriler Toprak Taksonomisine göre Entisolordosunda sınıflandırılmıştır.Çalışma sahasında Typic Torriorthent (Yapı Serisi ) ve Typic Torrifluvent (Filmdir, Huykesen ve Yol Serileri) belirlenmiştir.FAO / UNESCO (1974) sınıflamasına göre ; Typic Torriothent, Haplic Xerosol ve Typic Torrifluvent ise Calcaric Fluvisol olarak sınıflandırılmaktadır.Etüd sahasında Arazi Kullanma Kabiliyeti olarak I.. II., ve VII. sınıf araziler belirlenmiştir. İstasyon topraklarının başlıca sorunları ; Ağır toprak bünyesi, hafif tuzluluk, yüksek kireç içeriği, hafif ve çok dik eğim, tabansuyunun mevsimsel olarak 60 cm. 'ye kadar yükselmesi ve orta şiddetli veya şiddetli erozyon olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study physical, chemical and morphological properties of Sivas Uzunyayla Animal husbandry production center soils were determined and soil map was prepared. In this area four soils series have been determined, described and mapped on the three physiographic units. This study was made according to soil taxonomy, Yapı, Huykesen, Yol, Filindir soil series were distinquished and classified into Entisol order.These soils were also classified according to FAO/ UNESCO system. In addition to soil properties, existing problems were also determined.