Sınıf öğretmenlerinin ilk atama ve yer değiştirmelerinde karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşleri
Opinions of primary school teachers about problems that they encounter at first appointment and in changing working places
  1. Tez No: 190156
  2. Yazar: LEVENT YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÜSTÜNER, YRD. DOÇ. DR. MAHİRE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında görev yapan sınıföğretmenlerinin atama ve yer değiştirme uygulamaları konusundaki görüşlerininbelirlenmesi ve araştırma bulgularına dayalı olarak önerilerde bulunmaktır.Araştırmanın evrenini, Tokat ili merkez ilçesi ile diğer ilçe merkezleri, builçelere bağlı belde ve köylerde görev yapan 2337 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemine 470 sınıf öğretmeni alınmıştır. Veri toplama aracı olarakaraştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde, sayı, yüzde dağılımlarıve ortalamalar hesaplanmış ve karşılaştırmalarda t-testi, tek yönlü varyans analizi (F-testi) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0.05 dikkate alınmıştır.Araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır:1. Sınıf öğretmenleri, ilk atama ve yer değiştirmelerinde karşılaştıklarısorunların genelini ?çoğu zaman? düzeyinde bir sorun olarakgörmektedirler.2. Cinsiyet açısından; kadın öğretmenler, erkek öğretmenlere göre atamasorunlarını daha üst düzeyde bir sorun olarak görmektedirler.3. Medeni durum açısından; bekâr öğretmenler, evli öğretmenlere göre atamasorunlarını daha üst düzeyde bir sorun olarak görmektedirler.4. kamet Yeri açısından; çalıştığı yer memleketi olmayan öğretmenler,çalıştığı yer memleketi olan öğretmenlere göre atama sorunlarını daha üstdüzeyde bir sorun olarak görmektedirler.5. Öğrenim Durumu açısından; lisans mezunu öğretmenler, ön lisanslılara veyüksek lisanslılara göre atama sorunlarını daha üst düzeyde bir sorunolarak görmektedirler.6. Görev yeri açısından incelendiğinde; köyde görev yapan öğretmenlerkasabada görev yapan öğretmenlere ve il ve ilçe merkezlerinde görevyapan öğretmenlere göre atama sorunlarını daha üst düzeyde bir sorunolarak görmektedirler.7. Mesleki kıdem açısından; atama sorunlarını, 1-5 yıl kıdemi olanöğretmenler diğer gruplara oranla daha büyük bir sorun olarakgörmektedirler.8. Hizmet puanı açısından; atama sorunlarını, 1-50 hizmet puanına sahipolan öğretmenler diğer gruplara oranla daha büyük bir sorun olarakgörmektedirler.9. Çalışılan son görev yerindeki hizmet süresi açısından; 1-2 yıldır görevyapan öğretmenler ve 10 yıl ve üzeri görev yapan öğretmenler, atamasorunlarını, diğer gruplara oranla daha büyük bir sorun olarakgörmektedirler.10. Atama görev yeri değiştirme sayısı açısından; Atama sayısı 1-2 olanlar,atama sorunlarını, diğer gruplara göre daha büyük sorun olarakgörmektedirler11. Eşin mesleği açısından; Eşi savcı, hâkim, askeri personel, polis olanlar vebağkur kapsamında çalışanlar diğer gruplara göre atama sorunlarını dahabüyük sorun olarak görmektedirler.
Özet (Çeviri)
The principle of the researcher is suggesting ideas based on the researching findingsabout primary school teacher?s appointing and place changing.The population of the research consists of 2337 primary schoolteachers who work in city centre and administrative districts and towns and villageswhich depended to these administrative districts. The sample is choosen 470 primaryschool teachers. An questionnaire prepared by the researcher is used in order tocollect data.Issue, percent, mean are calculated and t-test and single directionvaryans analyze(F-test) the data.After analyzing data the following findings have been reached:1. The primary school teachers realize that problems which they face offduring appointings and place changing is in the ?often? level.2. According the sex, female teachers realize that appointing problem is ahigh level problem, opposite the male teachers.3. According the marital status single teachers realize that appointingproblem is a high level problem opposite the male teachers.4. According the place of residence, teachers who don?t work in their countryrealize that appointing problem is a high level problem, opposite the teachers whowork in their country.5. According the education level, licence graduated teachers realize thatappoining problem is a high level problem opposite the pre-licence and post licencegraduated teachers.6. According the working place, the teachers who work in villages realizethat appointing problem is a high level poblem, opposite the teachers who work intowns,administrative distincts and city centre.7. According to the Professional seniority teachers who have been workingfor 1-5 years realize that appointing problem is a high level problem opposite theother teachers.8. According the serving point, teachers who has 1-50 serving points realizethat appointing is a high level problem opposite the others teachers.9. According to the last working place teachers who have been working for1-2 years and 10 and more years in the same place, realize that appointing is a highlevel problem opposite the other teachers.10. According to number of appointing teachers whose appointing number is1-2 realize that appointing is a high level problem opposite the other teachers.11. According to the mate?s occupation teachers whose mate is attorneygeneral sage, military personal, police and working depend on Bağkur realize thatappointing is a high level problem opposite the other teachers.