Tokat ili buğday ekim alanlarında sorun olan yabani hardal (Sinapis arvensis L.)'ın ekonomik zarar eşiğinin belirlenmesi
Determination of the economic threshold of damage on wild mustard (Sinapis arvensis L.)'in wheat fields of Tokat provinces.
- Tez No: 376058
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Buğdayın verim ve kalitesini olumsuz etkileyen unsurlardan bir tanesi de yabancı otlardır. Yabancı otlarla mücadelede entegre mücadele yöntemleri benimsenmiş olup, ekonomik zarar eşiği bunun en önemli halkasıdır. Bu çalışma ile 2012-2013 yıllarında Tokat ili buğday ekim alanlarında sorun olan yabani hardalın buğday da meydana getirdiği verim kayıpları ve ekonomik zarar eşiğinin belirlenmesi ve Tokat ilinde buğday ekim alanlarında yabani hardala yönelik kullanılan herbisit miktarını minimuma indirmek ve gerektiğinde kullanmak amaçlanmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme deseninin özel bir yapısı olan eş yapma deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. 1,2,3,4,5,7,9 ve 11 adet Sinapis arvensis L.'in bulunduğu parseller yanında yabancı otsuz kontroller oluşturulmuştur. Parseller her hafta kontrol edilerek başlangıçta oluşturulan yoğunluklar korunmuştur. Buğday hasadından sonra Tokat ilindeki buğday fiyatları ve herbisit uygulama maliyetleri değerlendirilmiş ve güncel herbisit fiyatları göz önüne alınarak ekonomik zarar eşiği hesaplanmıştır. S. arvensis 'in ekonomik zarar eşiği 0,67-1,37 adet/ m2 arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Weeds that is one of the factors adversely affect the yield and quality of wheat. Integrated pest management methods have been adopted in fight with weeds. Economic damage threshold is the most important ring. In this study, To determine yield losses and economic damage threshold have aimed in Tokat which problems caused by wild mustard in wheat growing areas in 2012-2013. Wheat growing areas have aimed to minimize the amount of herbicide application and use only where they need that it used for wild mustard in Tokat. Spouse attempt experimental design which special structure of the experimental design trial randomized block was established with 4 itteration replications. No weeds controls have been created next to plots 1,2,3,4,5,7,9 and 11 of Sinapis arvensis L. Plots was protected originally generated by controlling the in every week. Economic thresholds were calculated with take cognizance of the current herbicide cost that wheat prices and the cost of herbicide application is evaluated after wheat harvest in Tokat. Economic damage threshold of S. arvensis was determined between from 0.67 to 1.37 units / m2.