Romanov X Karayaka F1 melezi kuzuların büyüme özelliklerinin belirlenmesi
The determination of growth characteristics at romanov X Karayaka F1 hybrid lambs
  1. Tez No: 343518
  2. Yazar: SERDAR MAVİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Koyunculuk İşletmesi şartlarında Romanov x Karayaka (RxK)(F1) kuzularında büyüme ve gelişme özelliklerini belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma materyalini, 17 baş Romanov x Karayaka (F1) kuzusu oluşturmuştur. Araştırmada kuzuların çeşitli dönem canlı ağırlıkları, vücut ölçüleri, günlük canlı ağırlık artışları ve yaşama gücü özellikleri incelenmiştir. Kuzularda 56. gün ve 140. günlük yaştaki yaşama güçleri %88,23 olarak belirlenmiştir. Kuzularda doğum, 56.gün ve 150.günlük yaşta vücut ölçülerine ait ortalamalar sırasıyla cidago yüksekliği 37,66±0,94 cm, 51,84±1,04 cm ve 58,67±1,57 cm, vücut uzunluğu 29,67±0,85 cm, 55,59±1,09 cm ve 67,89±1,77 cm, göğüs genişliği 9,26±0,51 cm, 14,92±0,53 cm ve 18,46±0,73 cm olarak saptanmıştır. Romanov x Karayaka (F1) kuzularının doğum, 56.gün ve 154. günlük yaştaki canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla 3,86±0,19 kg, 16,05±0,81 kg ve 33,14±1,30 kg olarak tespit edilmiştir. Doğum 14, 168, 180.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine of growth characteristics of Romanov x Karayaka (RXK) (F1) lambs raised at Gaziosmanpasa Universİty Agriculture Faculty Sheep Farming. Data is collected from Romanov x Karayaka (F1) lambs (n=17) during 2010-2011 birth season. In yhis study, live weights, body measure, daily live weight gains andsurvial rates of lambs in various periods were investigated. Survial rates of lambs is 56th and 140th days werw determined as 88,23% . The average of the body measurements of Romanov x Karayaka (F1) lambs during the birth, 56th and 150th days were found as in order wither body height were found as 37,66 ± 0,94 cm, 51,84±1,04 cm and 58,67±1,57 cm, body length 29,67±0,85 cm, 55,59±1,09 cm and 67,89±1,77 cm, chest width 9,26±0,51 cm, 14,92±0,53 cm and 18,46±0,73 cm, respectively. The means of live weight at birth, 56th and 150th days were 3,86±0,19 kg, 16,05±0,81 kg and 33,14±1,30 kg, respectively.