Tokat ili kentsel alanda kadınların enerji ve su tasarrufuna yönelik bilinç ve davranışları
Tokat urban areas for women in energy and water conservation awareness and behavior
  1. Tez No: 343521
  2. Yazar: SERAP ORUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle her geçen yıl insanlar enerjiye daha bağımlı hale gelmiştir. Gerek söz konusu bağımlılık, gerekse enerji kaynaklarının tükenmeye yüz tutması enerjinin değerini her geçen yıl arttırmaktadır. Enerji maliyetlerinin ve enerjiye olan talebin artması, enerji tasarrufunu zorunlu hale getirmektedir. Sürdürülebilirlik konusunda başarıya ulaşmanın en önemli yollarından biri kaynakların etkin ve verimli kullanılmasıdır. Bu kaynaklar arasında enerji ve su, tüketim miktarı açısından son derece önemlidir. Bu iki kaynağın tüketiminde rol oynayan tüketici gruplarından biri ailedir. Bu çalışma; ailede günlük faaliyetlerin sürdürülmesinde ve tüketiminde çoğu zaman karar verici kişi olarak kadınların önemli rol oynadığı düşünülerek kadınların enerji ve su tasarrufu konusundaki bilinç ve davranışlarını gözlemlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Tokat ili merkez ilçede yaşayan 382 kadın oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesi için faktör analizi ve ki-kare analizi uygulanmıştır. Enerji ve su tasarrufu konusundaki bilinç sorularına uygulanan faktör analizi sonucunda değişkenler üç faktör altında toplanmıştır. Bu üç faktör toplam varyansın %53,605'ini açıklamıştır. Davranış sorularına yapılan ki-kare analiz sonucuna göre: eğitim, yaş ve gelir ile enerji ve su tasarrufu arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology, people have become more dependent on energy with each passing year. Dependence comes to need, as well as the depletion of energy resources to keep the face value of energy is increasing with each passing year.Energy costs and the increase in energy demand, energy savings makes it imperative. Sustainability is one of the most important ways of achieving success in the effective and efficient use of resources. These sources of energy and water, is extremely important in terms of consumption This is one of the two resource consumption play a role in consumer groups, family. This work; most of the time in maintaining the daily activities and in the family consumption plays a role in the decision of women as important women's energy and water-saving awareness and behavior was conducted with the aim to observe. The research sample of 382 women living in the central district of Tokat form. Factor analysis for the evaluation of research data and chi-square analysis was performed. Energy and water saving awareness as a result of variables, factor analysis is applied to the questions under the three factors were collected. These three factors %53.605 of total variance's has announced. Behavioral questions based on the results of the chi-square analysis: education, age and income and there is a relationship between energy and water conservation has emerged.