Tokat ilinde taş çekirdekli meyvelerde bulunan akar türlerinin belirlenmesi
Studies on mite species of stone fruits in Tokat province
- Tez No: 343546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRDANE YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, 2010 ve 2011 yılları arasında Tokat İli Merkez ve Almus, Niksar, Reşadiye, Erbaa, Zile, Pazar ve Turhal ilçelerinde yürütülmüştür. Çalışmanın materyalini bölgede bulunan taş çekirdekli meyvelerden kiraz (Prunus avium L. ), vişne (Prunus cerasus L.), kayısı (Prunus armeniaca L.), şeftali (Prunus persica S. et. Z.), mahlep (Prunus mahaleb L.) ve erik (Prunus domestica L.) ağaçlarında bulunan akar türleri oluşturmaktadır. Yapılan surveyler sonucunda beş familyaya ait on üç zararlı ve iki önemli predatör akar familyasına ait on bir faydalı akar türü tespit edilmiştir. Bitki zararlısı türler Tetranychidae familyasından Tetranychus urticae (Koch), Amphitetranychus viennensis (Zacher), Bryobia rubrioculus (Scheuten), Panonychus ulmi (Koch), Eotetranycus uncatus (Garman), Tenuipalpidae familyasından Cenopalpus pulcher (Can.&Yos.) ve Brevipalpus lewisi McGregor, Tarsonemidae familyasından Tarsonemus confusus (Ewing) ve Tarsonemus waitei (Banks), Eriophyidae familyasından Aculus cornutus (Banks) ve Aculus fockuei (Nalepa et Trqussart), Diptilomiopidae familyasından Diptacus gigantorhynchus (Nalepa) ve Rhinophytoptus dudichi Farkas türleridir. Faydalı predatör akar olarak Phytoseiidae familyasından Euseius finlandicus (Oudemans), Kampimodromus aberrans (Oudemans), Phytoseius echinus Wainstein&Arutujan, Amblyseius andersoni (Chant), Paraseiulus triporus (Chand and Yoshida-shaul), Typhlodromus athiasae Porath and Swirski, Paraseiulus soleiger (Ribaga), Typhlodromus pyri Scheuten, Phytoseiulus finitimus Ribaga ve Paraseiulus talbii (Oudemans) ve Stigmaidae familyasından Zetzellia mali (Ewing) tanımlanmıştır. Tydeidae familyasından ise Tydeus californicus (Banks) ve Tydeus caudatus (Duges) türleri belirlenmiştir. Çalışmada belirlenen nötr türler ise Acaridae familyasından Tyrophagus putrecentiae (Sch.) ve Tyrophagus longior (Gervais)?dur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Central, Almus, Niksar, Reşadiye, Erbaa, Zile, Pazar and Turhal districts of Tokat during 2010-2011. Material of study was mite species on cherry (Prunus avium L. ), sour cherry (Prunus cerasus L.), apricot (Prunus armeniaca L.), peach (Prunus persica S. et. Z.), mahlep (Prunus mahaleb L.) and plum (Prunus domestica L.) trees of stone fruit. Based on the survey results, thirteen plant parasitic mite species belonging to five families and eleven beneficial mite species belonging to two important predatory mite families were determined. The plant parasitic mite species were Tetranychus urticae Koch, Amphitetranychus viennensis (Zacher), Bryobia rubrioculus (Scheuten), Panonychus ulmi (Koch), Eotetranychus uncatus (Garman),., from the Tetranychidae family, Cenopalpus pulcher (Can.&Fan.) and Brevipalpus lewisi McGregor from the Tenuipalpidae family. Tarsonemus confusus (Ewing) and Tarsonemus waitei (Banks) from the Tarsonemidae family, Aculus cornutus (Banks) and Aculus fockuei (Nalepa et Trqussart) from the Eriophyidae family and Diptacus gigantorhynchus (Nalepa) and Rhinophytoptus dudichi Farkas from the Diptilomiopidae family. Predatory mite species were Euseius finlandicus (Oudemans), Kampimodromus aberrans (Oudemans), Phytoseius echinus Wainstein&Arutujan, Amblyseius andersoni (Chant), Paraseiulus triporus (Chand and Yoshida-shaul), Tphlodromus athiasae Porath and Swirski, Paraseiulus soleiger (Ribaga), Typhlodromus pyri Scheuten, Phytoseiulus finitimus Ribaga and Paraseiulus talbii (Oudemans), from the Phytoseiidae family and, Zetzellia mali (Ewing) from the Stigmaeidae family. The Tydeidae family mite species were Tydeus californicus (Banks) and Tydeus caudatus (Duges). Nötr mites species were Tyrophagous putrescentiae (Sch.) and Tyrophagus longior (Gervais) from the Acaridae family.