Karadağ (Karaman) civarının jeolojisi ve minerolojik petrografik incelenmesi
Geology and minerology petrography of the Karadağ (Karaman) region
- Tez No: 34356
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Karaman'ın kuzeybatısında yer alan inceleme alanında de nizel kireçtaşlarmdan oluşan Permiyen yaşlı Kızılören formasyonu te meli oluşturur. Bu birimi uyumsuz olarak Karamanoğlu formasyonu (Üst Kretase) ve Süleymanhacı kireçtaşlan (Üst Kretase) örter. Neojen yaşlı taban konglomeralanyla başlayan ve gölsel kireçtaşlarına geçen Üçbaş formasyonu çalışma alanının en genç sedimanter birimidir. İn celeme alanında geniş bir yayılıma sahip olan Neojen-Kuvaterner yaşlıKaradağ volkanitlerinin beş farklı evrede oluştuğu tesbit edilmiştir. Tüm bu birimler Kuvaterner yaşlı yamaç molozu ve alüvyonla örtülür. İnceleme alanındaki volkanitler genellikle andezitik bileşimli olup kalkalkaten özelliktedirler. Mineralojik bileşimlerini çoğunlukla plajiyoklas, hornblend, biyotit, piroksen, olivin oluştururken tali olarak kuvars, apatit, zirkon ve opak mineraller gözlenmiştir. Plajiyoklaslar genellikle andezin-labrador bileşimlidir. Kayaçlar hipokristalin- por- firik ve hiyalopilitik dokulu dur. Kimyasal analiz sonuçlarına göre volkanitlerin Si02 içerikleri %53-66 arasında olup buna göre; Si02'ce zengin, nötr, fakir andezitler ve dasitler ayırtlanmıştar. K20 içeriğine göre ise genellikle K' ca zengin andezit, bir kısmı da K'ca zengin dasit özelliğindedir. A1203 içerikleri %15-17 arasmda değişirken; FeO'ce bir zenginleşme gözlenmez. Top lam alkalilerce zenginleşme söz konusudur. Bölgedeki volkanitler sial'ik kökenlidir. ıı
Özet (Çeviri)
Permien marine limestones named Kızılören formation form the basement of the inventigation area located western part of Ka raman. The unit overlies Karamanoğlu formation (Upper Cretaceus) and Suleymanhaci limestones (Upper Crataceus) by an angular un conformity. Üçbaş formation which is the youngst unit of study area begins with conglomeratic level and pass into lacustrine limestone.... 111It is observed that Karadağ volcanits which have broad ex tension in the investigation area was occurred five different period. All this units are overlied by Quarternary stope talus and alluviums. Volcanites are in andesitic composition and calcalcaline cha racter. They are generally composed of plagioclase, hornblende, biotite, pyroxene and olivine. Quartz, apatite, zircon and opaque minerals form sunordinate minerals of volcanites. Plagioclas are commonly andesine- labrador composition and they are in hypocrystalin-porphiric and hya- lopilitic texture. Si02 contents of the volcanites ranges from 53-56 % based to the Si02 content they classified as rich, intermedier and poor in Si02 andesites and dacites. According to KjO content they are rich in K an- desites and dacites. A1203 content are between 15-17 % and they don't show any richment in FeO content. Total alcali element content is high. In the study area the volcanites are in sialic origin. IV