Emosyonel (immobilizasyon) stres oluşturulan sıçan beyninin frontal lobundaki yağ asit değerlerine ve vücut ağırlıklarına sodyum salisilâtın etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of sodium salicylate on fatty acids at frontal lobe of rat brain and body mass in emotiona(immobilization) stress generated rats
  1. Tez No: 343570
  2. Yazar: SEDA ÇİTİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN DAYANGAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Wistar-albino cinsi erkek sıçanlarda harekete bağlı emosyonel stres oluşturulan sıçanların ağırlık artışları ve beyin dokusu yağ asidi bileşenleri üzerine sodyum salisilatın etkisi incelendi. Etik kurul belgesi, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu 02.06.2011 tarih ve 87 sayılı kararla onayı alınarak çalışma yapıldı. Çalışmada kontrol, stres ve stres+sodyum salisilat grupları oluşturuldu. Deney sonunda elde edilen beynin frontal kısmı ayrıldı, gerekli ekstraksiyon işlemleri yapıldıktan sonra GC (Gaz kromatografisi) analizi yapıldı. GC analizinden elde edilen verilere göre beynin frontal bölgesinde palmitoleik asit, linoleik asit, eikozenoik asit, stearik asit, pentadekanoik asit, palmitik asit, oleik asit, araşidonik asit, dokosaheksaenoik asit ve lignoserik yağ asitleri hesaplandı. Deney sonuçlarına göre; stres grubu kilo artış oranı kontrol grubuna göre azaldığı gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the body weight increase and the effects of sodium salicylate on brain tissue fatty acid components in emotional stress induced Wistar-albino strain male rats depending movement are carried out. The study is performed prior to the approval of The ethical committee document dated 02.06.2011 and numbered 87 issued from Firat University Medical Faculty. Frontal part of the brain obtained at the end of the assay is removed; after the essential exttraction precesses are done, GC (gas chromatography) assay is carried out. Accarding to the data obtained from the GC analysis palmitoleic acid, linoleic acid, eicosenoic acid, stearic acid, pentadecanoic acid, palmitic acid, oleic acid, arachidonic acid, docosahexaenoic acid and lignoceric acids are calculated in the frontal part of the brain. In the study, control, stressed and stressed+sodium salicylate groups are generated. According to the experiment results, weight increase rate is observed to decrease in the stress group compared to control group (p0.05).