Jinekolojik benign ve malign hastalıkların tanısında tümör belirleyicileri
- Tez No: 13589
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYL ÖKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Tümör belirleyicilerinin jinekolojik benign ve malign olgular için tanısal değerini ortaya koymak amacıyla 1.9.1989-1.8.1990 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvurarak pelvik muayenesinde kitle tesbit edilip patolojik tanıları elde edilen 100 hasta çalışma grubu olarak ele alındı. Bu grupta yaş ortalaması 40.28 ± 1.29 olan 75 benign, yaş ortalaması 49.68 ± 2.49 olan 25 malign jinekolojik patolojiye sahip olgu mevcuttu. Yaşları 25-50 arasında değişmekte olup ortalama yaşı 35.72 ± 1.53 olan 25 hasta kontrol grubu olarak ele alındı. Tümör belirleyicilerinden biyokimyasal enzim olan LDH, onkofetal antijen olan CEA, plasental protein olan HCG ve yolk sak ürünü olan AFP çalışıldı. Sonuçta malign pelvik kitlelerin ayırıcı tanısında LDH ve CEA'nın tanıda oldukça yardımcı olduğu görüldü(p< 0.01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In an effort to correlate the serum values of tumor markers in gynecological benign and malignant diseases, 100 patients with pelvic mass according to their pelvic examination were taken as the study- group in the University of Erciyes Medical Faculty Gynecology and Obstetric Department, between 1.9.1989 and 1.8.1990. All of the patients in the study group had pathological diagnosis 75 patients with mean age 40. 28 ± 1. 29 had benign gynecological disease and 25 with mean age 49.68 ± 2.49 had malign gynecological disease. Healthy 25 women between the ages 25-50, mean 35.72 ± 1.53 were taken as the control group. Among the tumor markers LDH which serves as a biochemical enzym; CEA which is an oncofetal antijen; and plasen tal protein HCG; and also a yolc sac product AFP were evaluated.57 As a result it was detected that LDH and CEA were usefull markers in the diagnosis of malign pelvic masses showing elevated levels which were statistically significant(p < 0.01). There was an association between the high levels of CEA and the stage of the tumor increasing in Stage II, III and IV also CEA raised to statistically higher levels in endometrial cancers. HCG and AFP had limited values as a tumor marker because HCG was elevated in trophoblastic tumors and AFP in embryonal tumors like yolc sac tumor.