Farklı mevsimlerde Clarias gariepinus (Burchell, 1822) türünün kas, karaciğer, solungaç, yardımcı solunum organı ve beyin dokularında bazı eser element düzeylerinin belirlenmesi
In Clarias gariepinus (Burchell, 1822) species determination trace elements levels in muscle, liver, lung, accessory respiratory organ in different climatic conditions
- Tez No: 343571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN DAYANGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde; karabalık (Clarias gariepinus, Burchell 1822) türünün kış ve yaz mevsimlerinde, mevsimsel değişikliğe bağlı olarak kas, karaciğer, solungaç, yardımcı solunum organı ve beyin dokularındaki Al, Cu, Zn, Fe, Mn ve Cr düzeylerindeki değişimler araştırıldı. Tezdeki deneysel uygulama izni için, 04.07.2011 tarih ve 2011/02 Protokol numaralı Ahi Evran Üniversitesi Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından onay alındı. Tezde kullanılan hayvanlar Adana Ceyhan nehri havzasında bulunan drenaj kanallarından temin edildi ve çalışma kış mevsiminde 4 adet dişi balık ve yaz mevsiminde 4 adet dişi balık örneklenerek deney grupları, kış ve yaz grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışılan örneklerin analizleri AAS (Atomik Absorbsiyon Spektrometresi) cihazı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis; Al, Cu, Zn, Fe, Mn and Cr elements levels of African catfish species were investigated in winter and summer seasons in muscle, liver, gill, accessory respiratory organ and brain tissues. Experimental application permit was given by 04.07.2011 dated and 2011/02 protocol numbered Ahi Evran University Experimental Animal Ethics Committee. Used animals in thesis were obtained in Adana Ceyhan basin located drainage canals and this study was separated to two groups including four female fishes in winter and four male fishes in summer. Analysis of study samples was made with AAS instrument (Atomic Absorption Spectrometry). In compared winter and summer groups; Aluminum, summer showed decrease in proportion to winter in muscle and gill. At the same time, aluminum showed increase in brain.