Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünde odun dışı orman ürünlerinin sosyoekonomik boyutları üzerine araştırmalar
Investigations on socio-economic dimensions of non-wood forest products in The Directorate of Elazığ forest district
  1. Tez No: 343596
  2. Yazar: SELDA GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye zengin bir flora yapısına sahiptir. Biyolojik zenginliğin çoğunu ormanlarda bulundurmaktadır. Ormanlarımızın sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin büyük kısmını orman tali ürünü olarak bilinen odun dışı orman ürünleri oluşturmaktadır. Odun dışı orman ürünleri; Orman içi ve açıklıklarda yetişen, insanların ve diğer canlıların kendi ihtiyaçlarını karşılamak veya ticaretleri ile gelir sağlamak amacıyla yararlandıkları her türlü bitkisel ve hayvansal ürünlerdir. Türkiye 196 ülke arasından dünyanın en fazla odun dışı orman ürünü ihracatı yapan 21. ülkesi olarak yeri almaktadır. Türkiye odun dışı orman ürünleri ithalatı yapan 219 ülkeden 32.'si olarak dünya sıralamasında yerini almaktadır. Tezde Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğüne bağlı Elazığ, Malatya, Bingöl, Bitlis, Van, Tunceli, Hakkâri, Muş işletme şeflikleri tanıtılarak bu yerlerde bulunan odun dışı bitkisel orman ürünleri hakkında bilgiler verilmiştir. Odun dışı orman ürünlerinden bitkisel ürünler üzerine bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünde ( Elazığ, Malatya, Muş, Bitlis, Bingöl, Van, Tunceli Hakkari) bulunan odun dışı bitkisel orman ürünleri tespit edilmiştir. Bölgede bulunan illerde arazi incelenmiştir. Toplanan, kullanılan, satışı yapılan ürünler tespit edilmiştir. Bu ürünler arasında kırsal kesime sosyal ve ekonomik fayda sağlayan türler üzerinde durulmuştur. Orman köylüsünün bir kısmı geçimini bu türleri, hem işlendirip hem de işlendirmeden satışını yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a rich flora structure. Most of the biodiversity is located in the forest areas. Non-wood forest products known as secondary products cover a great amount of this forest biodiversity. Non-wood forest products are all kind of vegetal and animal products which are grown in forests and forest openings to meet the needs of human and other living things providing income with their tradable advantages. Turkey is ranked as the 21'st World's top non-wood forest products exporting country out of 196 countries and ranked as the 32'nd World's non-wood forest products importing country out of 216 countries. In the thesis the Directorate of Elazığ Forest District and the forest enterprises attached to the Directorate of Elazığ Forest District namely Elazığ, Malatya, Bingöl, Bitlis, Van, Tunceli, Hakkâri and Muş are introduced and the required information about non-wood vegetal forest products is given. This study is mainly focused on non-wood vegetal forest products. In the study non-wood vegetal forest products are identified within the boundary of the Directorate of Elazığ Forest District including the forest enterprises which were mentioned above. Land surveys were carried out in the region and in its provinces. Collectable, utilizable and tradable products were identified in the study area. Among these products the ones that considerably provide social and economic utility to the rural people living in the region were especially selected. Forest villagers earn their livelihood support from these non-wood forest products either processing or non-processing them.