Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü'nde üretim işlerinde vahidi fiyat ve dikili satış yöntemlerinin karşılaştırılması üzerine araştırmalar
Research on comparing unit price and planted trees sales methods in Kahramanmaraş Forestry Department Production Jobs
- Tez No: 343597
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Orman varlığının tamamına yakınının devlete ait olduğu ülkemizde, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden itibaren planlı üretime geçiş için çaba sarf edildiği görülmektedir. Planlı üretim öncelikle mültezimler eliyle gerçekleştirilmek istenmiştir. Bu dönemde gerekli denetimin yapılamaması sonucu yoğun orman tahribatı yaşanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile birlikte orman tahribatı durdurulmak istenmiş ve iltizam ormancılığına son verilmiş, devlet ormanlarından üretimin devlet tarafından yapılması politikası benimsenmiştir. Ürünlerin pazarlanmasında sorunların yaşanması ile birlikte üretim maliyetlerini azaltma çabasına girişilmiş, bu bağlamda 1996'dan itibaren alternatif bir yöntem olarak dikili ağaç satışı uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü Çınarpınar Orman İşletme Şefliği' nde kesim çağına gelmiş silvikültür planına göre tensil programında bulunan ve dikili satışa konu 112/A nolu bölme Çzcd1 meşçere tipi ve 282/B nolu bölmede Çzcd2 meşcere tipi uygulama alanı olarak seçilmiştir. Araştırma alanı seçiminde çalışma bölgesinden tez konusuna ilişkin üretim yöntemlerinin hepsinin var olmasının yanında, yoğun ormancılık faaliyetleri ile araştırma sahası maliyet verileri etkili olmuştur. Çalışmada İşletmenin karlılığı açısından hangi satış yönteminin daha ekonomik olacağı farklı iki bölmede dikili ağaç satış yöntemi ve vahidi fiyat yöntemi verileri karşılaştırmak sureti ile orta konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca üretim yapılan bölmelerde meşcere zararı açısından herhangi bir farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The state-owned assets to the substantially all of forest near the end of the Ottoman Empire period in our country since the effort was planned for the transition to production can be seen. Were asked to be carried out first hand leaseholder of planned production. During this period can not be done as a result of the necessary inspection of dense forest destruction has occurred. Turkey with the founding of the republic of forest destruction be stopped and requested an end to forestry taxfarming given by the state canceled the production of the state forest policy has been adopted. Marketing of the products with problems experienced in efforts to reduce production costs to be entered, began to apply as an alternative method of standing sales of trees. In this study, Çzcd1 stand type in number 112/A compartment and Çzcd2 stand type in number 282/B compartment which have come to their cutting age in Kahramanmaraş Forestry Department Çınarpınar Forest Sub-District Directorate and according to silviculture found in tensile program, and are a topic for sewn sales, were chosen as research area. In the selection of research area, besides all the production methods from study area to thesis topic, intense forestry activities and research area cost data were effective. In this study, in terms of business profitability which sales method would be more economical were tried to be found in two different compartments by comparing Selling Standing Timber method and unit price method data. Also, in production compartments in terms of stand loss any difference was tried to be determined.