Milas ilçesinde (Muğla ili), toprak havuzlarda deniz balığı yetiştiriciliği yapan işletmelerin, bazı su kalitesi parametreleri ile yapısal analizleri üzerine bir çalışma
A study on water quality parameters and structural analyses of earthen pond marine aquaculture facilities in Milas(Muğla)
  1. Tez No: 343607
  2. Yazar: AYDIN KÖYMENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, deniz balıkları yetiştiriciliğinde Türkiye?de lider konumda bulunan Muğla iline bağlı Milas ilçesinin Yaşyer, İçme, Avşar, Ekinanbarı ve Savran köylerinde balık yetiştiriciliği yapan toprak havuz işletmeleri yapısal durumları ile su kaliteleri incelenmiştir. Araştırma alanı olarak seçilen bölgede örneklenen ruhsatlı 140 işletmenin 69 işletmesinde yürütülmüştür. Çalışmada örneklenen işletmelerin çoğu (%86,95) aile işletmeleri olup, üretim kapasitelerine göre bu işletmeler büyük, orta ve küçük ölçekli işletmeler olarak sınıflandırılmıştır. Bölgede aktif olan toprak havuzların su kalitesine ve üretim üzerine etkisini bulmak için işletmelerden su numuneleri alınarak bazı fiziko-kimyasal parametreleri ölçülmüş, sonuçları ölçeklerine ve bölgelerine göre karşılaştırmalı incelenmiştir. Analizler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Laboratuvarı?nda yapılmıştır. Ayrıca bölgenin iklim şartları ve yeraltı jeolojik yapısı hakkında bilgiler verilmiş ve yapılan anket çalışması ile işletmelerin yapısal durumu kapsamlı olarak ortaya koyulmuştur. Bu çalışma ile söz konusu bölgenin su kalitesi ve işletmelerin yapısal durumları tespit edilerek sürdürülebilir bir üretim için gerekli yönlerin verilmesine yardımcı olması amaçlanmıştır. Sonuç olarak; çalışma bölgelerinden elde edilen fiziksel su kalitesi özelliklerinin yetiştirilen balık türü açısından sınırlayıcı etki yarattığı, deşarj sularında kimyasal parametreler bakımından ötrofikasyon riskinin düşük olduğu, yapılan anket çalışması ile de işletmelerin su yönetimi ve su parametrelerini etkin bir şekilde kontrol etmesi gerektiği ve bunu kontrol edecek su ürünleri mühendislerinin istihdam edilmesi ile sorunlara daha hızlı çözüm üretilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, structural conditions and water quality of the farms engaged in aquaculture in earthen ponds in the villages of Yaşyer, İçme, Avşar, Ekinanbarı and Savran of Milas province in Muğla, having the leadership position in aquaculture, were investigated. The sampling of the study consists of 69 aquaculture farms out of 140 which operating in the research area of the study. Most of the farms selected for the study were family-organizations (%86,95) and these organizations were classified according to their production capacity as large- medium- and small-scale organizations. In order to determine the water quality of earthen pools and its effect on production capacity, water samples were taken from the ponds and their physico-chemical parameters were measured and comparative analyses were made on the results according to scale and region of the organization. The analyses were conducted in the laboratory of the Faculty of Fisheries at Muğla Sıtkı Koçman University. Moreover, information about climatic conditions and geological structure of the region was provided and structural conditions of the organizations were comprehensively revealed through the questionnaire method. With the present study, water quality of the region and structural conditions of the organizations were revealed in detail and it was aimed to provide guidance for sustainable production. As a result, it was found that the water quality characteristics of water samples collected from have restrictive effects in relation to the species of fish cultured, eutrophication risk is low in terms of chemical parameters in discharged waters. Moreover, the findings of the survey indicate a need for the organizations to actively control their water management and water parameters and to recruit individuals qualified enough to control this; in this way, the problems can be overcome more rapidly.