Kızılçam kozalağı ve fıstık çamı kozalağı kullanılarak sulu çözeltilerden Cr6+ metal iyonunun biyosorpsiyonu
Kizilçam kozalaği ve fistik çami kozalaği kullanilarak sulu çözelti̇lerden Cr6+ metal i̇yonunun bi̇yosorpsi̇yonu
- Tez No: 343608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Pinus brutia Ten. (Kızılçam) ve Pinus pinea L. (Fıstık çamı) kozalak biyosorbentlerinin sulu çözeltilerden hekzavalent krom (Cr6+) iyonlarının biyosorpsiyon yeteneği araştırılmıştır. Metal iyonu konsantrasyonu 50 mg L-1, sıcaklık 25ºC ve karıştırma hızı 200 rpm olarak sabit tutulmuş olup değişken parametrelerden biyosorbent dozajı, pH ve karıştırma süresinin biyosorpsiyon verimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada biyosorpsiyon sonunda sulu çözeltideki metal iyonu konsantrasyonları spektrofotometrede 540 nm dalga boyunda belirlenmiştir. Elde edilen verilerinin Langmuir ve Freundlinch adsorpsiyon izotermlerinde uygunluğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak kızılçam kozalağında en iyi verim pH 4?de 120 dakikada ve 2.0 g?lık biyosorbent dozajında elde edilmiştir. Kızılçam kozalağının biyosorpsiyon verilerinin Freundlinch izotermine uygunluk gösterdiği bulunmuştur. Fıstık çamı kozalağında en uygun biyosorpsiyon şartları pH 4?de 120 dakika ve 2.0 g?lık biyosorbent dozajında elde edilmiş olup, verilerin Langmuir izotermine uyum sağladığı belirlenmiştir. Kızılçam kozalağının biyosorpsiyon yeteneğinin (%70.54) fıstık çamı kozalağına göre (%32.78) daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Kızılçam kozalağı sulu çözeltilerden Cr6+ iyonlarının arıtımında biyosorbent olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, biosorption ability of Pinus brutia Ten. (red pine) and Pinus pinea L. (stone pine) cone biosorbents on hexavalent chromium (Cr6+) ions which were among aqueous solutions was analyzed. Metal ion concentration was fixed at 50 mg L-1, temperature was fixed 25ºC and mixing speed was fixed at 200 rpm. The effects of biosorbent dosage, one of the variable parameters, pH and mixing time on biosorption efficiency were researched. During the study, metal ion concentrations in the aqueous solution were determined as 540 nm wavelength at spectrophotometer after the biosorption. Coherence of data obtained in Langmuir and Freundlinch adsorption isotherms was determined. As a result, the best efficiency in the red pine cone was found at pH 4 in 120 minutes and at 2.0 g biosorbent dosage. It was realized that biosorption data of red pine cone showed coherence with Freundlinch isotherm. The most appropriate biosorption conditions in the stone pine cone were obtained as pH 4 in 120 minutes and at 2.0 g biosorbent dosage. Also, the data was consistent with Langmuir isotherm. Biosorption ability of red pine cone (70.54%) was higher than stone pine cone?s (32.78%). Red pine cones can be used as biosorbent for treatment of Cr6+ ions in aqueous solutions.