Güney Ege Denizi'nde dağılım gösteren bazı deniz balıklarının sagittal otolit morfolojileri
Sagittal otolith morphologies of some marine fishes distributed in The Southern Aegean Sea
- Tez No: 343606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Güney Ege Denizi'nde yer alan Güllük ve Gökova Körfezleri'nde dağılım gösteren pelajik ve demersal 27 familya içerisinde 47 balık türüne ait bireyler, dip trolü ve uzatma ağları ile Eylül-Kasım 2013 döneminde aylık periyotlarla gerçekleştirilen arazi çalışmaları ile elde edilmiştir. Her bir türe ait sagittal otolitin morfolojisinin balık boyundaki değişimler ile birlikte farklılaşabileceğinden, balık örnekleri, her bir tür için en küçük, orta ve en büyük boylu bireylerden mümkün ise üçer adet olacak şekilde seçilmiştir. Nadir rastlanan bazı türlerde örnek sayısı daha az tutulmuştur. Balıklarının sagittal otolitlerinin morfolojik yapısı incelenip ölçümleri yapılıp, fotoğraflanarak, ilgili literatür çerçevesinde balıkların bilinen predatörleri verilerek, av-avcı ilişkilerinde kullanımının sağlanabilmesi amacıyla elde edilen balık otolitlerinin, bir atlas biçiminde sunularak araştırmacıların yararlanabileceği bir kaynak oluşturması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Located in the southern Aegean Sea, the Gulluk Bay and the Gokova Bay showing the distribution were obtained of pelagic and demersal fish species in 47 species belonging to 27 families, via bottom trawl and seine nets, September-November 2013 period, with the field studies performed at monthly intervals. In this study sagittal otolith morphology of each species of fish may vary with variations in height, fish samples, for each type of small, medium and maximum possible height of individuals is selected to be three specimens. In some rare species were less than the number of samples. This study is targeted fish of the sagittal otolith morphology of the examined and measured, photographed and relevant literature within the framework of fish known predators, giving, predator-prey relations usage in order to ensure the resulting fish otoliths of an atlas format, presenting researchers can benefit from creating a resource.