Elektrostimulasyonun Mesobuthus gibbosus venom bezi yapısı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of electrostimulaton on the venom glands structure of Mesobuthus gibbosus
- Tez No: 343646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akrep venomları yüksek ilgi ve özgünlük ile zar reseptörleri ve iyon kanallarını etkileyebilen memeli, böcek ve kabuklulara toksik olan peptidlerin kompleks karışımlarıdır. Akrep venomları ile son 50 yıldır yapılan biyokimyasal araştırmalar, özellikle bu araknidlerin neden olduğu insan zehirlenmelerinden sorumlu bileşenlerinin tanımlanmasını amaçlamaktadır. Mesobuthus gibbosus Türkiye'nin Karadeniz ve Doğu bölgeleri hariç halk sağlığı bakımından önemli olan akreplerden biridir. Venom salgısı akreplerin telson adı verilen ve kuyruğun en son segmentini oluşturan bölümde bulunan iğneden elde edilirAraştırmalarda kullanılan akrep venomları elektriksel uyarı metodu kullanılarak sağım yolu ile elde edilmektedir. Akrepler UV ışığı altında verdikleri floresan yardımı ile gece Eskişehir'in Sarıcakaya bölgesinden toplanmıştır. Venom her ay olmak üzere akreplerden 2-3 dakika süresince 20V'luk elektriksel uyarı ile elde edilmiştir. Elektriksel uyarı uygulanmış telsonlar 3, 6, 9 ve 12 ay sonrasında çıkarılmış, uygulanmayan telsonlar ise kontrol olarak kullanılmıştır. Elektriksel uyarının zehir bezi yapısı üzerinde son derece etkili olduğu gözlemlenmiştir. Zehir bezlerinin hasarlı alanları ışık mikroskobu ve elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Elektron mikrografları kontrolün venom bezlerinin sıkıca bir kas demeti tarafından sarılmış olduğunu göstermektedir. Ancak elektrik uyarıma maruz kalan telsonlarda kas demetlerinde deformasyon meydana gelerek şiddetli hasarlar oluştuğu ve venom'un kas demetleri arasına yayıldığı gözlemlenmiştir. Günümüze kadar araştırmacılar akreplerden venom toplanmasında birçok yol izlemişlerdir. Elektriksel uyarım ile sağım 1970 yılından beri kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, herhangi bir kalıcı yaralanma ve ölüme sebep olmaması nedeni ile tercih edilmektedir. Ancak elde ettiğimiz sonuçlar, elektriksel uyarı yönteminin de dezavantajları olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak uzun süren sağım süreçleri sonrasında venom üretilmekte ancak kasların zarar görmesi nedeniyle bazen iğneden akmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Scorpion venoms are complex mixtures of peptides that are toxic on mammalians, insects and crustaceans by interacting with membrane receptors and ion channels with high affinity and selectivity. Biochemical studies on scorpion venoms in the last 50 years, mainly aim the identification of the components responsible of human intoxication caused by these arachnids. Mesabuthus gibbosus are one of the important scorpions with public health except the Black Sea and the Eastern regions of Turkey. Venom secretion obtains from stinger which located on the last segment of the tail known as a telson. Scorpion venoms are used in research, obtained with milking method by using electrical stimulation. This study is focused on the determination of morphological structure by light microscope and ultrastructure by electron microscope of the scorpion venom glands of M.gibbosus during electrical stimulation. Scorpions were collected under the UV light at night from Sarıcakaya location of Eskisehir. The venom of the scorpion was obtained by electrical stimulation for every month at 20 V for 2-3 min. Then electrostimulation applied telsons were removed after 3.6.9. and 12 month and also unapplied telsons of scorpions used as a control.. We observed that electrostimulation were extremely effective on the venom gland structure. Damaged venom gland areas analysed and determined with the light microscope. Selected areas used for further investigation by electron microscopy. Electron micrographs showed that venom gland covered by several tightly muscle bundles on the control glands. However muscle bundles were deformed, severe damaged and the venom was spread among the muscle bundles of electrostimulation applied telsons.Up to date investigators have been practiced many ways of collecting venom from scorpions. Electrical stimulation has previously been used since 1970 to milk the scorpions. This method prefers due to allow not any permanent injuries and mortality. But our results show that electrostimulation method also has disadvantages. Here, we conclusion that after long term milking session venom still produce but sometimes not drop from the needle due to rupture of the muscle.