Brakial pleksus üzerine radyoterapi uygulanan olgularda elektro fizyolojik bulgular ve servikal manyetik stimülasyonun brakial pleksusu etkileyen nöropatilerde kullanımı
Electrophysiological findings in cases with brachial plexus irradiation and application of cervical magnetic stimulation in neuropathies affecting brachial plexus
  1. Tez No: 24579
  2. Yazar: ARİ BOYACIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
-90- ö Z E T Bu CalıSmada brakial pleksus bölgesine ıSm tedavisi uygulanan hastaların klinik ye elektrof izyolojik bulguları değerlendirilerek, servikal manyetik st imülasyonun (SMfiG) bu olgularda ve brakial pleksusun etkilendiği diğer olgu gruplarında kullanım olanakları değerlendirilmiştir. Radyasyon pleksopat isinin erken dönem klinik ve elektrof izyolojik bulgularım araştırmak amacıyla incelemeye alman ve brakial pleksus üzerine 4600-6000 cSy ıSın uygulanmış 47 asemptomatik meme ca olgusunun yas aralığı 30-75 87.5).-91- SMAG değerleri bu grupta düşük amplitüd ve uzun latanslı bulunmuştur. Onbir edinsel demiyel inizan polinöropati olgusunun (yas aralığı 11-70, ort : 31.2) SMOG ile elde edilen yanıt latanslannm anlamlı derecede usun, amplitüdlerinin düşük olduğu görülmüştür. Bu olgularda servikal-aksil la segmentinde sinir iletisinin yavaşlaması ve servikal uyarıyla alman kas yanıtı amplitüdünün düşmesi dikkat Çekici olmuştur. Motor nöron hastalığı grubunda (8 hasta, yas aralığı 22-71, ort: 52.7) SMtiG ile daha hafif ancak anlamlı düzeyde bir ileti yavaSlası ve kas yanıtı amplitüd düşmesi saptanmıştır. Diğer olgular 4 travmatik pleksopati, 4 toksik nöropati ve i gerçek nörojenik toraks CıkıSı sendromundan oluşmaktadır, öbür hastalarla birlikte bu grupta da SMOG' in brakial pleksus tutulmasını ortaya koymak acısından güvenilir bir yöntem olduğu sonucuna varı lmıSt ir.
Özet (Çeviri)
-92- SUMMARY Electrophysiological findings in cases with brachial plexus irradiation and application of cervical ?agnetic stimulation in neuropathies affecting brachial plexus. In this study, the clinical and electrophysiological findings of the patients, who had a history of brachial plexus 'irradiation were evaluated and at the same time, applicability of cervical magnetic stimulation (CMflG) in this group and other groups of patients, comprised of various brachial plexopathy conditions were discussed. 47 cases of asymptomatic breast cancer, whose ages ranging 30-75