Büyük Konya havzası topraklarında mikrofungus florasının dağılımı üzerinde bir araştırma
A Research on the distribution of microfungal flora in the soils of great Konya basin
  1. Tez No: 34366
  2. Yazar: VEDAT KADİR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
az Doktora Tezi BUYUK KONYA HAVZASI TOPRAKLARINDA MİKROFUNGUS FLORASININ DAĞILIMI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Vedat Kadir ÖZKAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Kemal GÜR 1994, Sayfa: Jüri : Prof. Dr. Kemal GÜR Bu araştırmada, Büyük Konya Havzası topraklarında mikrofungus florasının dağılımı, kalitatif ve kantitatif olarak incelenmiştir. Araştırma sahasına ait toprak hari tası üzerinde Büyük Toprak Grupları gözetilerek seçilen 40 istasyonda 10 cm de rinlikten 72 adet toprak örneği alınmıştır.“Toprağı Sulandırma Metodu”kullanılarak 73 farklı mikrofungus izolatı elde edilmiştir. Bu izolatların bir tanesi Oomycetes, üç ta nesi Zygomycetes, üç tanesi Ascomycetes, 46 tanesi Deuteromycetes sınıflarına dahil edilmiş, 20 tanesi de steril olarak tanımlanmıştır. Araştırma bölgesi topraklarında en yaygın fungus cinslerinin Penicillium, Ulocladium, Geomyces, Paecilomyces, Aspergillus, Acremonium ve Fusarium ol duğu tespit edilmiştir. Penicillium sayı bakımından diğer cinslerin çok üzerinde bu lunmakta, tür zenginliği yönünden ise Penicillium ve Aspergillus cinsleri önde gel mektedir. ANAHTAR KELİMELER : Toprak, büyük toprak grubu, mikrofungus, flora, mikofiora.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis A RESEARCH ON THE DISTRIBUTION OF MICROFUNGAL FLORA IN THE SOILS OF GREAT KONYA BASIN Vedat Kadir ÖZKAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. Kemal GÜR 1994, Page : Jury : Prof. Dr. Kemal GÜR In this research, quantitative and qualitative distributions of microfungal flora in the soils of Great Konya Basin were studied. About 72 soil samples were extracted from 10 cm depth in 40 stations chosen according to the Great Soil Groups on the soil map of the research area. By the technique of soil dilution, 73 different microfungal iso lates were obtained. One of these isolates was subsumed under the class of Oomycetes, three under the class of Zygomycetes, three under the class of Ascomycetes and forty- six under the class of Deuteromycetes, but 20 isolates were defined in sterile form. The species of fungi mostly abundant in the research area were Penicillium, Ulocladium, Geomyces, Paecilomyces, Aspergillus, Acremonium and Fusarium. Quantitative dis tribution of the Penicillium was higher than those of the other genera whereas As pergillus and Penicillium were the dominant genera among the others in terms of qualitative distribution. KEY WORDS: Soil, great soil group, microfungi, flora, mycofiora. u