Farklı fosfor ve çinko dozlarının 'TTM-813' melez mısır çeşidinin (Zea mays L. indentata S.) dane verimi morfolojik ve kimyasal özellikleri üzerine etkileri
The effect of different phosphorus and zinc doses on the grain yield morphological and chemical characters of 'TTM-813' hybrid com varitey
  1. Tez No: 34368
  2. Yazar: ASUMAN ÖZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM SADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi FARKLI FOSFOR VE ÇİNKO DOZLARININ“TTM-813”MELEZ MISIR ÇEŞİDİNİN (Zea mays L indentata S.) DANE VERİMİ, MORFOLOJİK VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Asuman ÖZER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Bayram SADE 1994, Sayfa :63 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Bayram SADE : Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK : Prof.Dr.AbdülkadirAKÇİN Bu araştırma, 1993 yılında Konya Bahri Dağdaş Milletlerarası Kışlık Hububat Araştırma Merkezi deneme tarlalarında ve sulu şartlarda, farklı fosfor ve çinko dozlarının“TTM-813”melez mısır çeşidinin dane verimi, morfolojik ve kimyasal özellikler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.“Tesadüf blokları”deneme desenine göre faktöriyel düzende iki tekerrürlü olarak kurulan bu araştırmada, 5 farklı fosfor dozu (0 kg/da, 5 kg/da, 10 kg/da, 15 kg/da ve 20 kg/da P205) ve 4 farklı çinko dozu (0 ppm, 5 ppm, 10 ppm ve 15 ppm) uygulanmıştır. Araştırmada maksimum dane verimi, 940 kg/da ile 20 kg/da P2O5+10 ppm Zn uygulanan deneme parsellerinden elde edilmiştir. Bu araştırmada; koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda dane sayısı ve ağırlığı, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği artan fosfor ve çinko dozlarında genellikle artmış ve bu durum dane verimindeki değişime büyük ölçüde benzerlik göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Melez mısır, fosfor, çinko, dane verimi, morofolojik özellikler ve kimyasal özellikler ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT PHOSPHORUS AND ZINC DOSES ON THE GRAIN YIELD MORPHOLOGICAL AND CHEMICAL CHARACTERS OF“TTM-813”HYBRID CORN VARIETY (Zea mays Lindentata S.) Asuman ÖZER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Ass. Prof. Bayram SADE 1994, Page: 63 Jury: Ass. Prof. Bayram SADE : Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK :Prof.Dr.AbdülkadirAKÇİN This research was conducted to determine the effects of different phosphorus and zinc doses on the grain yield, morphological and chemical characters of“TTM-813”hybrid corn varieties in Konya International Bahri Dağdaş Winter Wheat Research Institute under irrigation conditions. In the research which was arranged with respect to the randomized block experimental design in the factorial desing with two replicaton, 5 phosphorus doses (0 kg/da, 5 kg/da, 10 kg/da, 15 kg/da ve 20 kg/da P205) and 4 zinc doses (0 ppm, 5 ppm, 10 ppm ve 15 ppm) were applied. The application of 20 kg/da P205 + 10 ppm Zn gave the maximum grain yield with 940 kg/da. In the research, generally, phosphorus and zinc doses affected positively on the ear length, ear diameter, grain number and weight per ear, plant heigth, first ear height and this effect was similiar to the effect on grain yield. KEYWORDS: Hybrid corn, phosphorus, zinc, grain yield, morphological characters, chemical characters. Ill