Farklı yöntemlerle trigonometrik yükseklik ağlarının dengelenmesi ve sonuçlarının karşılaştırılması
Appreciation of different adjustment results of trigonometric levelling nets
- Tez No: 34369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVAT İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI YÖNTEMLERLE TRİGONOMETRİK YÜKSEKLİK AĞLARININ DENGELENMESİ VE SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Tamer Baybura Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Cevat İNAL 1994 : 61 Sayfa Jüri : Yrd. Doç. Dr. Cevat İNAL Teknolojinin gelişmesiyle birlikte nirengi ağlarının hızlı ve hassas bir şekilde üç boyutlu olarak ölçülmesi ve hesaplanması gündeme gelmiştir. Bu çalışmada nirengi ağlarının üçüncü boyutu olarak yükseklik ele alınmıştır. Yapılan düşey açı ve eğik mesafe ölçümleri yardımıyla, trigonometrik yükseklik ağlan farklı şekilde dengelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Trigonometrik Yükseklik Ağı, Refraksiyon, Trigonometrik Yükseklik Ağında Hassasiyet
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters thesis APPRECIATION OF DIFFERENT ADJUSTMENT RESULTS OF TRIGONOMETRIC LEVELLING NETS Tamer Baybura Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Cevat İNAL 1994, Page: 61 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Cevat İNAL The advancements in technology has necessiated a speeds and precise 3 dimentional measurement and calculation c.' r.c^.. "k of triangulation nets. In this study, heights which is the third dimentional of triangulation ( nets has been investigated. With the aid of verticular angles measurements and the slope distances, trigonometric height networks has been adjusted and the results has been compared with each other. KEY WORDS Trigonometric height-network, Refraction, Precision on Trigonometric height-network